Hlavní navigace

Nový smartphone Jolla s dvorním OS Sailfish míří na trh

Sdílet

Jan Bednařík 21. 5. 2013

Společnost Jolla byla založena bývalými zaměstnanci Nokie, kteří chtěli nadále pokračovat na vývoji operačního systému MeeGo, jenž byl jakožto společný projekt Intelu a Nokie v září 2011 ukončen. Jolla operační systém dále vyvíjí pod názvem Sailfish, přičemž se již chystá se svým prvním smartphonem vstoupit na trh mobilních zařízení.

Nabízí se otázka, zda má Jolla se svým OS Sailfish reálnou šanci prosadit se na už tak více než saturovaném trhu se smartphony. Odpověď zřejmě přinese až praxe, nicméně po prvních demonstracích Sailfish je nutné podotknout, že si alespoň po stránce UX nový systém s konkurenty nijak nezadá a rozhodně přináší řadu netradičních funkcí, jež by mohly mnohé uživatele oslovit. Co víc, pro zvýšení dostupnosti bude pod Sailfish možné spouštět aplikace určené pro Android.

OS Sailfish

Jak tedy Sailfish vypadá a co nabídne? Celé UI je netradičně koncipováno vertikálně, tedy mezi jednotlivými obrazovkami se přechází pohybem prstu shora-dolů nebo opačně. Na domovské obrazovce má své místo vertikální notifikační panel, který lze rozbalit na celou obrazovku a prohlédnout si seznam například nepřijatých hovorů, doručených zpráv nebo jiných aplikačně specifických notifikací.

Při návratu na hlavní obrazovku se spuštěné aplikace zobrazují ve formě malých živých náhledů, jež lze opět pomocí vyhrazených gest ovládat. Co se týká ovládání aplikací, Sailfish představuje tzv. pull-down menu, které lze v rámci spuštěné aplikace vyvolat (jak už název napovídá) tahem prstu odshora dolů. Toto menu nese nejdůležitější ovládací prvky dané aplikace.

Další zajímavostí je status bar nesoucí indikaci stavu baterie spuštěných bezdrátových modulů a další informace. Panel však není běžně viditelný a zobrazí se pouze při přechodu mezi hlavními obrazovkami. Motivací pro tento koncept je dle slov představitelů Jolla získat co nejvíce prostoru na obrazovce pro ostatní obsah.

jolla

Smartphone Jolla

Nový smartphone Jolla, který OS Sailfish představí, je poháněn dvoujádrovým procesorem, nese 16GB vnitřní paměť, 8MPx fotoaparát a podporuje sítě LTE. Designérsky byl navržen jako jakýsi slepenec dvou tenkých barevně odlišených desek s tím, že kryt zadní desky bude vyměnitelný tak, aby uživatelé mohli dosáhnout kýžené barevné kombinace.

Dle společnosti Jolla se smartphone dostane na prodejní pulty ještě v roce 2013. Cenovka je zatím stanovena na 399 EUR (zhruba 10 500 Kč). Pro letmou představu si prohlédněte také krátké oficiální demonstrační video.

 

Zdroj: IDG News Service, Jolla.com/

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).