Hlavní navigace

Nový LTE modem Qualcomm nabízí maximální rychlost 1,2 Gbit/s

Sdílet

Pavel Kreuziger 22. 2. 2017

Snapdragon X20 je postaven 10nm FinFET procesem a jde o sedmou generaci LTE modemů značky vůbec a zároveň druhé řešení v oblasti gigabitového LTE.

Výrobce čipů tvrdí, že jde o první komerčně uváděný čipset, který zvládne přenášet data rychlostí na úrovni optiky (LTE kategorie 18), tedy konkrétně u stahování až 1,2 Gbit/s. To je 20procentní zlepšení rychlosti pro download oproti předchozí generaci. Je však nutné si uvědomit, že zde máme co do činění s teoretickými rychlostmi.

Qualcomm dále zdůrazňuje fakt, že modem umožňuje podporu až pro 5x20 MHz agregaci operátora na licencovaných i nelicencovaných FDD i TDD frekvencích, a také 4x4 MIMO až pro tři agregované LTE operátory. Navíc je X20 kompatibilní s Dual SIM Dual VoLTE (DSDV), což je u LTE modemů značky Snapdragon premiéra.

Zde však technické detaily nekončí – Qualcomm dále uvádí, že X20 je LTE Advanced Pro modem, který podporuje Licencovaný asistovaný přístup (LAA), globální standard pro LTE v nelicencovaném spektru. To je podle Qualcommu významné z toho důvodu, že to operátorům umožňuje rozjet službu gigabitového LTE s pouhými 10 MHz licencovaného spektra, což výrazně rozšiřuje počet operátorů, kteří jsou schopni nabídnout službu gigabitového LTE.

Gigabitové LTE bude dle očekávání další fází vývoje bezdrátové technologie 4G, která umožní ještě vyšší rychlosti pro komplexní mobilní řešení s tím, jak se budeme blížit k 5G.

První komerční zařízení vybavená tímto čipsetem by se na trhu mohla objevit v první polovině roku 2018.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?