Hlavní navigace

Nový Canon EOS 6D: plnoformátový snímač i Full HD video

Sdílet

Pavel Kreuziger 25. 10. 2012

Japonský výrobce svůj nový produkt označuje jako „nejlehčí zrcadlovku s full-frame CMOS snímačem“ na světě. Není divu – EOS 6D totiž váží jen 770 gramů, rozměry těla se pak ustálily na 144,5 x 110,5 x 71,2 mm. Zařízení disponuje snímačem, který je na rozdíl od levnějšího modelu EOS 60D typu full-frame (jeho rozměry jsou 36 x 24 mm), rozlišení pak dosahuje 20,2 megapixelu, což znamená v přepočtu maximálně 5 472 x 3 648 pixelů. To je dostatečný počet pro uchování kvalitní fotografie i po nezbytném ořezání.

Canon EOS 6D

Snímač je doplněn obrazovým procesorem společnosti Canon zvaným Digic 5+, který známe již z některých dřívějších modelů, například Canonu 1D X. Hodnota ISO u tohoto modelu dosahuje škály od 100 do 25 600, v rozšířené verzi dokonce od 50 do 102 400.

Mezi další prvky této novinky patří Wi-Fi i GPS konektivita (jako u vůbec prvního modelu v historii řady EOS). Výhody těchto dvou technologií jsou jasné - díky Wi-Fi lze pořízené snímky nejen sdílet bez kabelů, ale třeba i okamžitě tisknout na tiskárně s aktivovaným bezdrátovým připojením. No a GPS neslouží k ničemu jinému než k tomu, že ke snímkům přidává informace o místě, na němž byly pořízeny.

Canon EOS 6D

Zajímavostí je jediný slot na SD (SDHC, SDXC) karty, který u full-frame zrcadlovek zdaleka nebývá zvykem. Běžně se v nich totiž nachází duální slot na SD karty nebo kombinace jednoho slotu na SD karty a jednoho na paměťová média typu CF.

Další specialitou je tzv. Silent Mode neboli tichý režim, v němž v podstatě neuslyšíte klapnout závěrku. Musíme říct, že mezi zrcadlovkami se jedná o světlou výjimku. Tichý režim oceníte zejména tam, kde je jakýkoliv zvuk nežádoucí, například při focení spícího dítěte nebo v muzeu či galerii. Pro ty, kteří preferují automatické fotografování, nabízí model EOS 6D 11bodový autofokus, který vám významně usnadní focení. Bohužel však automatické zaostřování nenaleznete v možnostech natáčení videa.

Natáčení videa je přitom řešeno několika způsoby. Nejvyšší rozlišení videa je Full HD, tedy 1 920 x 1 080 pixelů (při 30, 25 a 24 snímcích za sekundu), natáčet však můžete i „pouhé“ HD (při 60 a 50 snímcích za sekundu), a pro ty, kterým chybí místo na paměťové kartě nebo potřebují výsledné video rychle uploadovat na internet či cloud, je tu možnost klasického formátu 640 x 480 pixelů při rychlostech 25 či 30 snímků za sekundu. Natočený materiál se ukládá do formátu H.264.

Vzhledem k hmotnosti i ergonomickému tvaru se nový Canon EOS 6D bude držet opravdu dobře. Konkurenční výhodou Canonu je navíc široká škála výběru příslušenství, jako jsou battery gripy, objektivy i externí blesky.

Doporučená cena přístroje pro Českou republiku je 49 990,- Kč pouze za tělo, což může mnohým připadat jako spousta peněz, na druhou stranu si musíme uvědomit, že se pořád jedná o nejlevnější stroj na trhu, který kombinuje plnoformátový snímač s natáčením videa. Zrcadlovka Canon EOS 6D by měla být dostupná ve druhém listopadovém týdnu, takže jestliže chcete udělat někomu na Vánoce velkou radost, máte možnost.

Našli jste v článku chybu?