Hlavní navigace

Novinky ve Windows 10 (1/5): OS bude bezplatný, dočkáme se Cortany i Start Menu

Sdílet

Jiří Paleček 22. 1. 2015

Hlavní zprávou je, že Windows 10 budou v prvním roce dostupné jako bezplatný upgrade z Windows 8.1, Windows Phone 8.1 a Windows 7. Jde o velký krok, jelikož Windows 7 jsou na téměř polovině všech PC s Windows. Velmi zajímavá je i druhá novinka: jakmile bude zařízení upgradováno na Windows 10, uživatel získá od Microsoftu podporu pro tento OS po celou dobu životnosti zařízení. Windows 10 tak Microsoft propaguje spíše jako službu, než jako operační systém tak jak ho známe.


Než se Microsoft na své konferenci vyjádřil k hlasové asistentce Cortana, pozastavil se u Start Menu. To bude uživatel moci podle libosti rozšířit na celý displej a následně zase zmenšit. Dostupné bude také nové "centrum akcí" k prohlížení upozornění, nastavení Wi-Fi nebo Bluetooth. Podobná funkce je v současné době přítomna na většině mobilních zařízení. Následně Microsoft potvrdil, že na desktop příjde Cortana. Účastníkům konference byla promítnuta demonstrace toho, co Cortana umí a podle očitých svědků to opravdu stálo za to. Především její hlas údajně vůbec nezní roboticky, ale přirozeně lidsky.


Na desktopu Cortana "sedí" ve spodním rohu obrazovky vedle Start Menu. Microsoft doufá, že hlasová asistentka uživatelům umožní zcela novou formu interakce s počítačem. Kromě toho, že umí Cortana zjistit předpověď počasí, mohou uživatelé s její pomocí také odesílat a poslat e-maill nebo hledat data či fotografie na desktopu.

 

Zdroj: Techspot

Našli jste v článku chybu?