Hlavní navigace

Nové procesory AMD pro patici AM3 přijdou v únoru

Sdílet

Alexandr Radecký 24. 1. 2009

AMD na únor slibuje řadu nových čtyřjádrových a tříjádrových procesorů pro socket AM3 postavených na architektuře Deneb, respektive Heka. Deneb jsou nazývány procesory se čtyřmi jádry a Heka je vlastně Deneb s jedním umrtveným jádrem.

Tyto procesory budou konečně vyráběny 45nm technologií, což znamená méně ztrátového tepla a vyšší dosažitelné frekvence. AM3 bude také podporovat DDR3 paměti, i když není jisté, nakolik se ujmou, protože jsou výrazně dražší než DDR2. Využívání DDR3 bylo dosud doménou Intelu, který se  společnost AMD snaží konečně dohnat poté, co dlouho dobu neměl aplnohodnotnou konkurenci pro 45nm procesory Core 2.

První AM3 procesory budou dodávány s maximální frekvencí 2,6 GHz (čtyřjádra) a 2,8 GHz (tříjádra), už ve druhém čtvrtletí se však jejich maximální (oficiální) frekvence zvednou až na hodnoty kolem 3,1 GHz. AMD hodlá novými 45nm procesory konkurovat zejména výkonným dvoujádrovým Intel Core 2 Duo, ceny tří a čtyřjádrových procesorů AMD totiž budou pravděpodobně nižší, než jsou současné ceny Core 2 Duo.

Neoficiální zprávy říkají, že ceny AMD3 procesorů by se měly  v USA pohybovat kolem 150 dolarů, zatímco Intel prodává Core 2 Duo E8500 3,16 GHz za 190 dolarů a E8600 3,33 GHz za 270 dolarů. Jasné ovšem je také to,  že pokud se zprávy o cenách potvrdí, neponechá tuto situaci Intel bez odpovědi.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).