Hlavní navigace

Nové kompakty Panasonic řady Lumix S - HD video do tří tisíc

11. 1. 2011

Sdílet

Novou řadu kompaktních fotoaparátů Lumix S uvítají podle Panasonicu především ti, kdo touží po elegantním cenově dostupném modelu a nehodlají přitom slevit z kvality fotografií ani z funkční výbavy. K nejvýznamnějším přednostem obou modelů patří širokoúhlý opticky stabilizovaný objektiv s ohniskem odpovídajícím 28 mm u klasického fotoaparátu. Objektiv je vybaven optickým stabilizátorem MEGA O.I.S.

Nová řada Lumix S je určena především pro začátečníky a příležitostné uživatele, kteří k fotografování používali zpravidla mobilní telefony. Samozřejmostí pro nové modely je i natáčení kvalitního videa v HD kvalitě. Snímky i HD videa lze  posílat na Facebook či YouTube. Sdílení fotografií či videozáznamů na internetových komunitních serverech usnadňuje nová funkce LUMIX Image Uploader. Stačí vybrané fotografie či filmy označit a připojit fotoaparát k počítači, k samotnému přenosu pak slouží jednoduchý průvodce.

Režim inteligentní automatiky iA patří k nejoblíbenějším součástem výbavy fotoaparátů značky Panasonic a samozřejmě nechybí ani u nové řady Lumix S. V režimu iA se optický stabilizátor obrazu MEGA O.I.S. aktivuje automaticky. Mechanismus stabilizátoru během expozice pohybuje optickými členy objektivu a tak zabraňuje rozostření snímků vlivem chvění přístroje.

Nedílnou součástí režimu iA je inteligentní výběr motivového programu, který podle aktuálních podmínek automaticky zvolí jeden z přednastavených scénických režimů. Na výběr je makro, portrét, krajina, noční portrét, noční krajina či západ slunce. Inteligentní ovládání citlivosti zase automaticky nastaví potřebnou hodnotu ISO tak, aby nedocházelo k rozostření pohybujících se objektů. O ostré a dobře exponované portréty se stará funkce automatického rozpoznávání tváře, která u modelu DMC-S3 navíc automaticky odstraňuje nepěkný efekt červených očí. Všechny tyto sofistikované funkce se nastavují zcela automaticky, stačí aktivovat režim inteligentní automatiky iA.

Oba nové kompaktní modely jsou vybaveny širokoúhlými objektivy LUMIX DC VARIO s 4x optickým zoomem a ohniskovou vzdáleností odpovídající 28-112 mm u klasického fotoaparátu. Při fotografování v rozlišení 3 megapixely lze využít funkce Extra Optical Zoom, která může prodloužit dosah optického zoomu až na hodnotu 8,4x (S3), resp. 7,8x (S1).

Další výhodou nových modelů DMC-S3 a DMC-S1 je obrazový procesor Venus Engine VI. Ten se kromě  zpracování obrazu stará i o rychlé reakce fotoaparátu. Prodleva spouště tak podle informacé pd výrobce klesá až na hodnoty v řádu tisícin vteřiny. K rychlým reakcím přístroje přispívá i automatické ostření se systémem Sonic Speed AF. Při fotografování ve slabém světle lze nastavit režim vysoké citlivosti, v němž klesne rozlišení, ale hodnota ISO stoupne až na 6400. I bez blesku tak lze fotografovat třeba v potemnělých interiérech.

Oba nové modely DMC-S3 i DMC-S1 umožňují kromě fotografování i natáčení videozáznamů v HD rozlišení 1280 x 720 (720p) frekvencí 30 snímků za sekundu. Kromě toho je k dispozici i standardní rozlišení VGA (640 x 480) ve formátu Motion JPEG. Natočený záznam lze poslat na server YouTube, případně přehrát na širokoúhlé televizi s vysokým rozlišením. Má-li uživatel k dispozici HD televizor Panasonic VIERA, stačí vložit paměťovou kartu SD, SDHC nebo SDXC do příslušného slotu a spustit přehrávání. Stejným způsobem lze pochopitelně promítat i vyfotografované snímky.

Fotoaparáty řady Lumix S jsou vybaveny LCD panely s úhlopříčkou 6,9 cm, které automaticky mění jas podle intenzity okolního světla. Model DMC-S3 je vybaven interní pamětí s kapacitou 70 MB. Oba fotoaparáty jsou k dispozici v celé řadě stylových barevných variant. Cena se bude pohybovat do 3000 Kč.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).