Hlavní navigace

Nové procesory AMD Phenom II s podporou DDR3

2. 2. 2009

Sdílet

Během několika týdnů se na trh dostanou nové desktopové procesory AMD s integrovanými paměťovými řadiči podporujícími rychlé, leč zatím ještě poměrně drahé DDR3 paměti. Přesné datum dosud není známo, původně se mluvilo o polovině roku, nicméně nyní je již zřejmé, že vylepšené Phenomy II a nové tříjádrové modely se do prodeje dostanou možná už únoru, nejpozději však v dubnu.

Důvodem je samozřejmě snaha mít na trhu co nejrychleji nové modely, zároveň však i pokles cen DDR3 pamětí. Ty jsou sice stále dražší než DDR2 (1 GB DDR2 stojí přibližně 12-14 dolarů, stejné množství DDR3 dolarů 35), nicméně to chce AMD vyvážit celkově vyšší rychlostí systému při použití výkonnějších paměťových čipů a také nižší cenou svých procesorů v porovnání s konkurenčním Intelem.

Intel už podporuje DDR3 v procesorech Core i7 uvedených loni na podzim, nicméně vysoká cena těchto procesorů, základních desek i samotných pamětí zatím bráni většímu uplatnění i7 na trhu. Plusovým bodemm pro nové AM3 procesory AMD je i fakt, že podporují levnější DDR2 paměti a lze je použít i v AM2/AM2+ základních deskách. Takto můžete pohodlně vylepšit počítač kousek po kousku, místo nutnosti jednorázové masivní investice.

Frekvence nových procesorů se bude pohybovat kolem 3 GHz, s pravděpodobným limitem přetaktování s vzdušným chlazením 4 GHz, a budou mít až 8 MB vyrovnávací paměti. První výrobci, jako například Asus, už dokončují přípravy AM3 základních desek. Serverové procesory AMD se dočkají podpory DDR3 v platformě Maranello, která přinese šestijádrové procesory Sao Paulo a 12tijádrové Magny-Cours.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).