Hlavní navigace

Intel Atom pro smartphony a tablety - výdrž až 5 hodin přehrávání videa

Sdílet

Pavel Kreuziger 7. 5. 2010

 

Společnost Intel se uvedením nové platformy údajně připravuje na novou vlnu poptávky po čím dál oblíbenějších přístrojích, jako jsou inteligentní telefony, tablety a další mobilní kapesní zařízení.

 

„Platforma zahrnuje rodinu procesorů Intel Atom Z6xx (dříve Lincroft), Intel Platform Controller Hub MP20 (dříve Langwell) a specializovaný integrovaný obvod se smíšeným signálem (dříve Briertown).

Platforma byla přerozdělena tak, aby zahrnovala procesor Intel Atom Z6xx, který kombinuje jádro procesoru 45nm Intel Atom s 3D grafikou, možností pro kódování a dekódování videa a ovladači displeje v jednom SoC řešení. Platforma rovněž zahrnuje ovladač Platform Controller Hub MP20, který zajišťuje podporu pro řadu funkcí na systémové rovině a pro I/O bloky. Specializovaná MSIC pak provádí integraci příkonu a dobíjení baterie, stejně jako konsolidaci analogových a digitálních komponent.

Celkově tyto nové čipy dokážou podle Intelu nabídnout podstatně úspornější provoz – ve stavu nečinnosti je spotřeba energie údajně nižší více než 50krát; při audio provozu bylo dosaženo více než 20násobné úspory a při prohlížení internetu nebo sledování videa dvounásobné až trojnásobné úspory energie v porovnání s produktem starší generace od společnosti Intel.

Díky tomu budou zařízení postavená na tomto čipu moci zákazníkům teoreticky nabídnout životnost baterie více než 10 dní v pohotovostním režimu, až dva dny přehrávání audio záznamů a 4 až 5 hodin prohlížení internetu a sledování videa. Intel slibuje 1,5–3krát vyšším výkon, 2–4krát lepší grafiku, 4krát vyšším výkon v JavaScriptu a podpoře dekódování full HD videa (1080p) či nahrávání ve formátu 720p H.

Intel Atom

SoC vychází z roviny C6 v původním designu procesoru Intel Atom, zahrnuje nové vysoce úsporné formáty (S0i1 a S0i3), díky nimž SoC dosahuje 100 mikrowattů. Intel na úrovni platformy implementoval nový přístup práce s operačním systémem, který dokáže řídit procesor v době nečinnosti i činnosti napříč všemi aspekty systému na základě scénáře použití. Tento softwarově řízený postup dokáže uplatnit řízený příkon a „clock gating“ napříč všemi výkonnostními segmenty SoC a různými úrovněmi napětí. Vedle toho Intel použil zcela nový high-K 45nm2 LP SoC proces pro podporu rozmanitých tranzistorových návrhů s širokým rozpětím vysokonapěťové I/O.


Dostupnost

Rodina procesorů Intel Atom Z6xx, Intel Controller Hub MP20 a specializovaný integrovaný obvod se smíšeným signálem jsou dostupné již dnes. Nová platforma podporuje široké spektrum škálovatelných frekvencí: až 1,5 GHz pro špičkové inteligentní telefony a 1,9 GHz pro tablety a další kapesní zařízení. Čipy rovněž nabízejí podporu pro Wi-Fi, 3G/HSPA a WiMAX plus řadu dalších operačních systémů včetně systémů Android, Meego a Moblin.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).