Hlavní navigace

Nová myš od Microsoftu nemá tlačítka, reaguje pouze na gesta

Sdílet

Čestmír Žák 6. 1. 2011

Společnost Microsoft představila na letošním ročníku mezinárodní výstavy spotřební elektroniky CES 2011 v Las Vegas svou novinku z oblasti periferních zařízení. Touch Mouse, jak se nová myš jmenuje, přináší nový přístup k ovládání Windows 7. Díky absenci jakýchkoli tlačítek ovládá uživatel operační systém skrze propracovaná multidotyková gesta. Myš podporuje vedle klasického kliknutí a „skrolování“ i gesta s až třemi prsty současně. Ty umožňují ovládat jednotlivá okna aplikací nebo pracovní plochu. O kvalitu snímání na většině povrchových materiálů včetně dřeva, mramoru nebo matrace se stará technologie BlueTrack s modrou diodou. Uživatelé na cestách ocení tzv. Nano USB přijímač, který díky svým miniaturním rozměrům nebude po zapojení příliš překážet.

Novinka Touch Mouse rozeznává tři druhy akcí podle počtu aktivních prstů:

•    Jedním prstem mohou uživatelé vykonávat všechny funkce, na které jsou zvyklí u své současné myši – vedle klasického kliknutí také rolování v dokumentech, pohyb do stran nebo načtení předchozí stránky v internetovém prohlížeči.
•    Pohyb dvou prstů se stará o maximalizaci nebo minimalizaci oken, jejich přemisťování a aktivování.
•    Tři prsty jsou určeny k orientaci na pracovní ploše spuštěním funkce Instant Viewer nebo zobrazením plochy (minimalizací všech oken.)

Novinka Touch Mouse vzešla z projektu Mouse 2.0, ve kterém zkoumali inženýři Microsoft Research a Applied Sciences Group možnosti spojení klasických myší a multidotykových senzorů. Výsledkem bylo pět různých prototypů s rozdílnými technologiemi.

Cena a dostupnost

Nová Microsoft Touch Mouse by měla být v České republice dostupná v červnu letošního roku za odhadovanou maloobchodní cenu 1 990 Kč vč. DPH. Na produkt se vztahuje tříletá celosvětová záruka.

Našli jste v článku chybu?