Hlavní navigace

Notebooky v prodejnosti poprvé v historii poráží stolní počítače

Sdílet

Adam Šoltys 25. 12. 2008

 

V posledním sledovaném čtvrtletí překonal sledovaný prodej laptopů počet 38,6 miliónů kusů. Zatímco stolním počítačům se příliš nedařilo a jejich prodejnost klesla o 1,3 procenta vzhledem k předešlému roku na 38,5 miliónů kusů.


„Prudký nárůst prodeje notebooků už sledujeme delší dobu a není proto velkým překvapení, že trh s notebooky již překonal stolní počítače,“ řekl Matthew Wilkins, hlavní analytik počítačového trhu firmy iSuppli, která jako první tuto informaci přinesla. „Přesto jde o významný okamžik, neboť od nynějška můžeme mluvit o nastupující době laptopů.“

Navzdory všude zmiňované hospodářské krizi se celosvětový prodej počítačů zvedl oproti třetímu čtvrtletí roku 2007 o 15,4%, což znamená prodej 79 miliónů kusů počítačů za čtvrtletí. Na tomto čísle se nejvíce podílí společnost HP s 18,8 procentním podílem na trhu. V počtu kusů to znamená 14,9 miliónů prodaných počítačů, což je o téměř 4 milióny více než prodej druhého největšího prodejce, společnosti Dell.

Největší nárůst mezi firmami zaznamenal Acer, který dokázal oproti předchozímu čtvrtletí zvýšit prodejnost o celé 3 milióny kusů, a to zejména díky příchodu nové řady notebooků Acer. To znamená více než 45% nárůst oproti druhému čtvrtletí tohoto roku a 79% oproti třetímu čtvrtletí roku 2007. Tento neuvěřitelný vzestup Aceru není náhodný a můžeme ho přisuzovat nové agresivní marketingové strategii společnosti především ve snaze prodat netbooky.

- - Adam Šoltys

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).