Hlavní navigace

Nokia získala za nasazení Windows Phone 7 od Microsoftu miliardu dolarů

Sdílet

Jan Bednařík 9. 3. 2011

Americká společnost Bloomberg na svém webu zveřejnila zprávu informující o finanční povaze čerstvě uzavřeného partnerství mezi společnostmi Microsoft a Nokia. Nasazení operačního systému Windows Phone 7 do mobilních zařízení Nokie si Microsoft cení až na jednu miliardu dolarů, již vyplatí Nokii především na podporu vývoje nových zařízení a marketingu. Investice se Microsoftu bude vracet formou jednotlivých poplatků, již bude Nokia odvádět za každou prodanou jednotku, přičemž smlouva mezi oběma stranami má být uzavřena na dobu pěti let.

Pokud se tedy bude produktu na trhu dařit, bude smlouva představovat finanční přínos pro obě společnosti. Podle helsinského analytika Samia Sarkamiese potřebuje Nokia redukovat své výdaje, neboť za posledních deset let klesla její provozní marže o více než čtrnáct procent. Díky obnosu získanému od Microsoftu může nyní Nokia snížit rozpočet na výzkum a vývoj zařízení a služeb zhruba o třetinu oproti loňskému roku.

Účelem smlouvy bude kromě finanční výpomoci taktéž vývoj produktů konkurenceschopných na trhu, jenž čím dál tím více ovládají společnosti Apple a Google. Zda však spojenectví dokáže zvrátit pokles tržního podílu smarptohnů Nokie a zvýšit jen několika procentní podíl operačního systému Windows Phone 7, ukáže až čas.

Našli jste v článku chybu?