Hlavní navigace

Nokia útočí na trh mapových služeb se svým multiplatformním systémem Here

Sdílet

Martyn Williams 13. 11. 2012

Finský výrobce mobilních telefonů Nokia dnes veřejnost informoval o svém ambiciózním plánu rozšířit mapové podklady a služby založené na geografické poloze uživatelů také na další platformy. Své budoucí záměry společnost shrnula na dnešní tiskové konferenci pořádané v San Franciscu. Nokia současně oznámila, že zakoupila kalifornskou společnost Earthmine, jež se zabývá vývojem mapových podkladů a panoramatických pohledů ulic měst a-la služba Google Street View, jíž se pod křídly Nokie bude snažit konkurovat. O akvizici prostřednictvím Twitteru s nadšením informovala také samotná společnost Earthmine.

„Chceme uživatelům nabídnout současně nejlepší geolokační službu nezávisle na tom, jaké mobilní zařízení používají,“ sdělil na tiskové konferenci CEO společnosti Nokia Stephen Elop. Inovovanou mapovou službu bude Nokia prezentovat pod novým názvem Here.

Společnost Nokia již podnikla některé kroky pro rozšíření svého mapového systému. Spolupracovala s výrobci automobilových navigací a dalšími IT společnostmi včetně gigantů jako Amazon nebo Oracle. Dle slov Stephena Elopa v tomto duchu bude Nokia pokračovat i nadále. Jako první krok bude v následujících týdnech spuštěna aplikace pro iOS, jež má být založena na HTML5. Uživatelům se však má údajně jevit jako nativní aplikace, která nabídne mapové podklady, navigaci, aktuální informace o dopravní situaci, veřejné dopravě a další údaje, přičemž bude nabízena zcela zdarma.

Nokia má rovněž v plánu spolupracovat se společností Mozilla a doplnit podporu pro mapy Here také na platformě Firefox OS.

Názornou ukázku funkcionality nových map Here si prohlédněte na webu Here.net, kde se můžete virtuálně procházet po ulicích (Nokia službu předváděla pro lokaci San Francisco) či si prohlédnout souhrnné informace o rodící se mapové službě.

 

Zdroj: IDG News Service, Here.net

Našli jste v článku chybu?