Hlavní navigace

Není to iPad HD ani iPad 3, je to iPad

Sdílet

Daniel Ionescu 8. 3. 2012

Tim Cook, CEO společnosti Apple, včera světu představil novou již třetí verzi tabletu iPad, který se mezi uživateli po celém světě těší výrazné popularitě. iPad je vybaven displejem typu Retina s 4x vyšším rozlišením oproti svému předchůdci (2048 x 1536 oproti 1024 x 768), vylepšenou kameru, čtyřjádrovým  procesorem A5X a podporuje sítě 4. generace LTE. Na trh se nový iPad dostane 16. března (v České republice by pak měl být k dostání za další týden) a v USA se bude nejlevnější 16GB varianta prodávat za cenu 499 dolarů. Pojďme se blíže podívat, co nový iPad nabídne.

retina

Displej Retina

Výrobce displej označuje jako Retina, kterýžto název Apple interpretuje jako fakt, že lidské oko není schopno rozeznat jednotlivé pixely. Přestože má displej s rozlišením 2048 x 1536 px nižší hodnotu ppi (pixels per inch – počet pixelů na palec délky neboli hustota pixelů) nežli iPhone 4S  (264 ppi oproti 326 ppi), Apple displej stejně nazývá Retina a argumentuje tím, že se uživatelé na displej dívají z větší vzdálenosti.

Kamera

Zadní kamera disponuje čipem o rozlišení 5 Mpx, infračerveným filtrem, jenž se má zasloužit o věrnější barvy, a světelnost fotoaparátu je specifikována clonovým číslem f/2.4. Přední kamera je stejná jako v případě tabletu iPad 2.

Výkon

Procesor označený jako A5X kombinuje dvoujádrové CPU s čtyřjádrovým GPU. Dle tvrzení výrobce nabídne A5X až čtyřikrát vyšší výkon ve srovnání s čipem Nvidia Tegra 3.

4G sítě

Ačkoliv je tento údaj pro naše končiny zatím irelevantní (a ještě nějaký ten pátek asi bude), nový iPad disponuje podporou sítí LTE s maximální teoretickou přenosovou rychlostí 73 Mbps. Skutečné rychlosti však budou podstatně nižší. Z tabletu lze pak vytvořit  Wi-Fi hotspot až pro pět současně připojených zařízení. Za verzi s podporou LTE si však zákazníci připlatí dalších 130 dolarů.

Baterie

Tablet je vybaven 42,5watthodinovou lithium polymerovou baterií, jež se má dle výrobce postarat až o 10hodinový provoz při zapnutém Wi-Fi adaptéru, sledování filmů či poslouchání hudby. Pakliže budou uživatelé využívat LTE sítě, výdrž klesne o hodinu.

iLife Suite

Softwarový balík iLife Suite obsahuje předinstalované aplikace GarageBand, iMovie a novinku iPhoto. Editor iPhoto nabízí pohodlnou úpravu fotografií či přidávání efektů. Aplikaci podporuje také iPad 2 a iPhone 4 a 4S.

Aplikace GarageBand a iMovie doznaly několika vylepšení. V GarageBand si nyní mohou uživatelé zahrát také na housle a rovněž přibyla podpora editace MIDI. Do iMovie pak přibyly šablony pro tvorbu video trailerů.

 

Celý včerejší keynote si můžete prohlédnout na oficiálních stránkách společnosti Apple.

 

Zdroj: Pcworld.com Apple.com

Našli jste v článku chybu?