Hlavní navigace

Němci zvažují uzavření svého internetu kvůli špionáži NSA

Sdílet

Jiří Paleček 26. 10. 2013

Podle Deutsche Telekom by na to Němci měli reagovat vytvořením jakéhosi národního internetu, který by ochránil jejich uživatele před zraky Američanů.

Deutsche Telekom, který je z 32 % vlastněn německou vládou, chce vytvořit uzavřený národní internet, jenž bude uživatele našich západních sousedů chránit před útoky NSA a bude sloužit k ochraně jejich soukromí. Podporu projektu již vyjádřily i další německé telekomunikační a internetové společnosti. Jak uvedla řada expertů, o takovém návrhu se snadno mluví, ale hůře se realizuje. Po technické stránce by bylo velmi složité vytvořit tento druh národní obrany, aniž by uživatelé ztratili přístup ke službám jako Google nebo Facebook.

Hlavním problémem je, že tento typ cenzury jde zcela proti hlavní myšlence internetu a jak podotýká agentura Reuters, mohlo by tak dojít k "balkanizaci internetu", pokud by se pro uzavření internetu rozhodly i další země. V současné době takto kontroluje internet pouze Čína a Irán, kde obě vlády nasadily silné filtry online obsahu. V této chvíli není jasné, zda Němci opravdu budou svůj nápad realizovat. Detusche Telekom v srpnu tohoto roku mimo jiné spustil "E-mail made in Germany", což je služba nabízející šifrované maily, jež je spravována pouze na lokálních německých serverech.

 

Zdroj: Techspot

Našli jste v článku chybu?