Hlavní navigace

Nejnovější aktualizace Chromu je zaměřena hlavně na bezpečnost a soukromí (2)

Sdílet

Redakce 27. 5. 2020

Předchozí díl

Jenže jak ukázal test Computerworldu, dochází k uvolňování nové funkce pravděpodobně postupně, a nikoliv najednou „pouhou“ aktualizací prohlížeče na verzi 83. Funkci lze ovšem zapnout manuálně, a to zadáním chrome://flags do adresního řádku a následným vyhledáním funkcionality a její aktivací.

Chrome 83 měl zároveň být finálním krokem při automatické aktualizaci oprávněných uživatelů na bezpečnostní funkci DNS-over-HTTPS (DoH). Požadavky DNS (Domain Name Service) od uživatelů, jejichž poskytovatel DNS nabízí tuto obrannou funkci přenosu daného provozu skrze šifrovaná připojení (tedy HTTPS), mají být opět postupně uvolňovány všem uživatelům v průběhu životního cyklu Chromu 83. Seznam DNS poskytovatelů, kteří schopnost DoH nabízejí, je ovšem poměrně krátký, a tak se na funkci nakonec nejspíš může těšit jen málokdo.

K dalším novinkám v oblasti bezpečnosti patří upravená sekce menu nastavení Soukromí a bezpečnost, ale také tzv. Enhanced Safe Browsing Protection, jakási nadstavba nad 13 let starým blocklistem a přidruženým API s názvem Safe Browsing, jenž původně varoval uživatele před směřováním na pravděpodobnými phishingovými stránkami a později byl rozšířen mimo jiné i na stahované soubory.

Hlavní rozdíl u Enhanced spočívá v tom, že tato nová a pokročilejší funkce nebude anonymizovat příchozí data a v důsledku toho bude propojovat jednotlivce s navštívenými specifickými stránkami či dokonce s těmi, o jejichž návštěvu se pokusil. Po přihlášení k Chrom budou tato data dočasně propojena s vaším Účtem Google.

Další drobnou novinkou je pak tzv. Safety Check, kontrola toho, zda prohlížeč není osazen škodlivými rozšířeními, které jsou na černé listině. Či blokování všech cookies třetích stran ve výchozím nastavení ve chvíli, kdy fungujete v anonymním (Inkognito) režimu Chromu.

Zdroj: Computerworld.com (český překlad převzat z BusinessWorld.cz)

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).