Hlavní navigace

Nejnovější aktualizace Chromu je zaměřena hlavně na bezpečnost a soukromí (1)

Sdílet

Redakce 26. 5. 2020

A tak teď firma uvádí Chrome 83, verzi, která se do značné míry zaměřuje na oblast bezpečnosti a soukromí. Google tentokrát vyplatil na odměnách expertům, kteří mu nahlásili bezpečnostní mezery, celkově 76 tisíc dolarů, přičemž oněch nahlášených (a v Chromu 83 opravených) chyb bylo celkově 38. Pět z nich bylo označeno nálepkou „vysokého“ rizika, což je druhá nejvážnější ze čtyř úrovní hodnocení nebezpečnosti ze strany Googlu. Z celkové částky získal 20 tisíc dolarů za nahlášenou zranitelnost expert Woojin Oh.

Google svůj Chrome aktualizuje každých šest až osm týdnů; předchozí update byl vydán 7. dubna.

Poznámka: V polovině března pozastavil Google uvolňování nových verzí Chromu kvůli pandemii koronaviru a jejímu dopadu na podniky. Chrome 81 byl původně naplánován na 16. března, ale nakonec byl o tři týdny odložen. Verzi 82 Google nakonec přeskočil a 19. května tedy pokračoval s Chromem 83. Další upgrade už standardně ponese název Chrome 84.

Zásadní novinkou je tentokrát seskupování panelů do skupin, tzv. Tab Grouping, tedy funkce, kterou americký gigant už nějakou dobu testoval. Uživatelé díky ní mohou organizovat jednotlivé panely prohlížeče sdružením několika panelů do skupin. Každá skupina je přitom odlišena barevně a názvem a postupně k ní můžete přidávat nové panely a odstraňovat ty dosavadní.

Funkce měla původně debutovat už v únorovém Chromu 80 a následně ve verzi 81, jenže k tomu nedošlo. Verze 83 má už tedy být finální verzí, u které už dojde k implementaci sdružování panelů pro uživatele operačních systémů Chrome OS, Mac, Windows a Linux.

Pokračování

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).