Hlavní navigace

Národní knihovna provádí digitalizaci knih

Sdílet

Jan Bednařík 23. 2. 2011

Národní knihovna ČR se ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou v Brně zaslouží o uchování českého kulturního dědictví formou digitalizace okolo 300 tisíc českých titulů vydaných v období mezi 19.-21. stoletím. Projekt Národní digitální knihovna financovaný z převážné většiny (okolo 255 milionů korun) ze Strukturálních fondů EU (Evropského fondu pro regionální rozvoj) si klade za cíl do konce roku 2019 zdigitalizovat více než 50 milionů stran bohemikální produkce 19. – 20. století, tedy knih vydaných na území České republiky, napsaných v češtině nebo pojednávající o Česku. Tyto dokumenty budou následně uloženy na spolehlivém digitálním úložišti a zpřístupněny, ať už zdarma či za poplatek, veřejnosti.

Dalších 200 tisíc knih bude zdigitalizováno v rámci spolupráce s americkou společností Google, jež se již v jedenácti evropských knihovnách zasloužila o elektronické uchování vybraných knižních titulů. Google digitalizací uchová a následně zpřístupní ve službě Knihy Google okolo dvou set tisíc historických knih pocházejících z doby mezi 16. – 18. stoletím, tedy děl, na něž už se nevztahuje autorské právo a je možné je bezplatně zpřístupnit na internetu.

Ředitelka českého Google Taťána le Moigne v tiskové zprávě sdělila: „Digitalizace historických sbírek Národní knihovny  ČR je dalším významným kulturním projektem celoročního programu Google pro českou kulturu 2011 zaměřeného na uchování, zpřístupnění a šíření české kultury.“

Našli jste v článku chybu?