Hlavní navigace

Nadvláda mobilních zařízení způsobila, že Sony upouští od výroby optických mechanik

29. 8. 2012

Sdílet

Japonský výrobce elektroniky Sony plánuje přeorientovat své zaměření a v budoucnu se soustředit především na výrobu smartphonů, tabletů a netbooků. Tento fakt potvrzuje i oficiálním oznámením ukončení působnosti své divize Optiarc. Ta se doposud orientovala na produkci Blu-Ray a DVD mechanik pro výrobce stolních počítačů a notebooků. Výroba bude ukončena do prosince letošního roku a oficiálně bude divize zavřena v březnu 2013. Dle slov společnosti Sony bude všem 420 zaměstnancům Optiarc nabídnut předčasný odchod do důchodu, nebo budou přesunuti na jiná oddělení.

Mluvčí společnosti Sony, Jin Tomihari, sdělil: „Elektronické produkty bez mechanik, jako jsou smartphony či tablety, se mezi uživateli těší velké popularitě. Prodeje optických mechanik PC se stále snižují. Taktéž se dnes nacházíme ve stavu, kdy může téměř kdokoliv vyrábět optické mechaniky.“

Přitom to byla společnost Sony, která bojovala za prosazení standardu Blu-Ray jakožto nástupce všudypřítomného formátu DVD. Standard Blu-Ray se nakonec prosadil na úkor konkurenčního formátu HD DVD, za nímž stála společnost Toshiba. Optické mechaniky společnosti Sony patřily v počátku k těm nejvyspělejším. V roce 2006 výrobce představil svou první mechaniku schopnou přepisovat Blu-Ray média, jíž prodávala za 750 dolarů (14 800 Kč).

Divize Sony Opriarc provozuje výrobny v Číně a dalších částech Asie a spravuje prodeje v Evropě a USA. Společnost byla původně založena v roce 2006 jako forma spolupráce s japonskou korporací NEC, v roce 2008 ji zakoupila společnost Sony. Přestože společnost Sony ukončuje výrobu optických mechanik pro PC, bude dle svých slov nadále vyrábět mechaniky pro ostatní audio vizuální zařízení.

 

Zdroj IDG News Service

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).