Hlavní navigace

Na světě je první virus napadající iPhone

11. 11. 2009

Sdílet

První virus pro iPhone

Teprve jedenadvacetiletý Australan Ashley Towns se stal první tvůrcem viru, který napadá zařízení Apple iPhone. Škodlivý kód s přezdívkou „ikee“ útočí na všechny generace iPhonů. Ohrožení jsou však jen ti uživatelé, kteří si svůj přístroj odemkli, čímž zbavili iPhone bezpečnostní pečeti společnosti Apple. Jde o běžnou praxi, která se provádí kvůli tomu, aby do iPhone mohly být instalovány i neoficiální aplikace či změněn vzhled pracovní plochy.

Hlavním projevem nového viru mladého Australana je to, že se na pozadí displeje iPhonu objeví fotografie britského zpěváka Ricka Astleye a text „ikee is never going to give you up“, jenž naráží na slavný hit britské popové hvězdy z 80. let.

Ashley Towns vytvořením viru chtěl především upozornit na odstranění bezpečnostní ochrany iPhone při jeho odblokování. Většina uživatelů při tom totiž nezmění bezpečnostní heslo přístroje, které představuje jeho jedinou ochranu, a ponechá to přednastavené, kterého právě využívá „ikee“, aby se dostal do přístroje. Samotný Apple s tím přitom nemůže nic dělat, jelikož chybu způsobují pouze uživatelé.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).