Hlavní navigace

Na český trh přicházejí počítače s čipy Intel Sandy Bridge

Sdílet

Čestmír Žák 19. 1. 2011

Společnost Intel na český trh uvádí novou procesorovou řadu Intel Core druhé generace. Čipy nabízejí uživatelům  vyšší výkon při delší životnosti baterie a zároveň umožní vyrábět tenčí, lehčí a inovativnější notebooky i desktopy. Na této architektuře poběží notebooky a další počítačové technologie většiny známých výrobců, například 100mega, Acer, Agem, Alfacomp, Alza.cz, Asus, ATC, Dell, ED systém, Fujitsu, HP, Lenovo, MSI, Packard Bell, Prestigio, Samsung, Toshiba a TS Bohemia, kteří své produkty představili v průběhu oficiálního uvedení Intel Core druhé generace v České republice.

Mezi novými funkcemi uživatel najde Intel Insider, Intel Quick Sync Video, novou verzi displeje Intel Wireless Display (WiDi), který nyní nabídne i rozlišení 1080p HD a ochranu obsahu pro ty uživatele, kteří si budou chtít promítat HD obsah z notebooku na televizor.

Nová technologie počítačové grafiky se zaměří na ty oblasti, které dnes uživatelé při práci s osobním počítačem využívají nejčastěji, tj. video ve vysokém rozlišení (HD), fotografie, hraní počítačových her, multi-tasking, sociální sítě a multimédia.

Dalším jedinečným aspektem nových procesorů Intel Core druhé generace je funkce Intel Quick Sync Video. Tento integrovaný hardwarový akcelerátor umožňuje rychlé editování a sdílení. Uživatelé teď mohou rychleji než v minulosti editovat, konvertovat a sdílet svá videa s přáteli a rodinou. Intel odhaduje, že pětiminutové HD video, jehož konverze na iPod zabere čtyři minuty, by mohlo být nyní zkonvertováno za 16 sekund.

Procesory Intel Core i3, i5 a i7 jsou rovněž vybaveny technologií Intel Turbo Boost 2.0. Tato technologie dokáže automaticky přerozdělovat kapacitu jádra procesoru a grafiky tak, aby byl zajištěn co optimální výkon – přetaktována tak nyní mohou být všechna jádra procesoru zároveň, což urychlí běh aplikací běžících ve vícevláknovém zpracování.

Z již představených vlastností nového čipu stojí za zmínku funkce Intel Advanced Vector Extensions (AVX), Intel InTru 3-D nebo Intel Clear Video Technology HD. Funkce Intel InTru™ 3-D umožňuje zobrazování obsahu ve 3D na HDTV, které jsou touto funkcí vybaveny, anebo na počítačových monitorech připojených přes HDMI 1.4. Intel AVX zvyšuje výkon u náročných vizuálních aplikací, jako je zpracování audia nebo profesionální editace video záznamu, případně spojování fotografií. Intel Clear Video zlepšuje vizuální kvalitu a věrné zobrazení barev při přehrávání videa.

Čipy jsou vyráběny 32nm výrobním procesem na druhé generaci tranzistorů high-k metal gate. Intel oznámil, že celkem bude na trh uvedeno na 20 procesorů, bezdrátových adaptérů a čipových sad: mimo jiné nové procesory Intel Core i7, i5 a i3, čipové sady Intel 6 Series a adaptéry Intel Centrino Wi-Fi a WiMAX. Očekává se, že přední výrobci počítačů po celém světě v tomto roce použijí právě představené technologie Intel ve více než pěti stech modelů. V prvním kvartále bude dostupných 20 procesorů, například nejvyšší model Intel Core i7-2600K je dostupný od 6900 Kč s DPH a Intel Core i5-2400 od 4100 Kč.

Spot k novým procesorům se natáčel v Praze - společnost Intel zde zinscenovala "multimediální" honičku fiktivních postav v originálních kulisách - známých počítačových aplikací a internetových serverech.

 

Našli jste v článku chybu?