Hlavní navigace

Mozilla do Firefoxu integruje čtečku PDF

Sdílet

Jiří Paleček 18. 6. 2011

Podle Andrease Gala z Mozilly by se čtečka PDF mohla ve Firefoxu objevit do tří měsíců. Pokud Mozilla čtečku do Firefoxu opravdu implementuje, stane se druhým velkým vývojářem webového prohlížeče, který k tomuto kroku přistoupil. Zatím má čtečku PDF pouze Chrome od Googlu. Zatímco Chrome má čtečku postavenou na svém vlastním API (zkratka pro Application Programming Interface), Mozilla k zobrazování populárního dokumentového formátu od Adobe použije HTML5 a JavaScript.

"Tradiční přístup při zobrazování PDF v prohlížeči spočívá ve využití vlastního kódu nebo Readeru od Adobe. To však z bezpečnostního hlediska není zrovna šťastná volba, neboť hackeři mohou v těchto kódech nalézat chyby, které následně zneužijí," napsal Gal na svůj osobní blog. "Čtečka PDF postavená na HTML5 je proti těmto problémům naprosto imunní." Adobe Reader byl v tomto roce již šestkrát aktualizován kvůli bezpečnostním chybám.

Mozilla zdrojový kód své nové čtečky zpřístupnila zdarma na stránkách GitHub, neboť celý projekt (pojmenovaný jako pdf.js) je vyvíjen jako open-source. "Byli bychom velmi rádi, kdyby byla tato čtečka následně zabudována do dalších webových prohlížečů a webových aplikací," napsal Gal.

Našli jste v článku chybu?