Hlavní navigace

Mozilla buduje mobilní webový OS Boot to Gecko

Sdílet

Nancy Gohring 27. 7. 2011

"Chceme nalézt překážky, jež webovým vývojářům brání v tvorbě aplikací, které by byly ve všech ohledech rovnocenné s nativními aplikacemi vyvíjenými pro iOS, Android a WP7," napsala skupina vývojářů společnosti Mozilla na nových wiki stránkách projektu. V zásadě Mozilla poukazuje na fakt, že má web díky moderním technologiím potenciál nahradit proprietární samostatné aplikace, které dnes běžně používáme na mobilních zařízeních (například nástroje pro odesílání textových zpráv, uskutečňování hovorů, prohlížení PDF souborů, přehrávání videí a podobně). Vývojáři projekt nazvali B2G a mají v plánu vybudovat "kompletní samostatný systém pracující s otevřeným webem".

V dnešní době musí vývojáři přepisovat zdrojové kódy svých aplikací tak, aby mohly běžet na různých mobilních platformách. Za poslední dekádu se již sice objevilo několik pokusů o vývoj technologií, jež by vývojářům umožnily napsat pouze jednu verzi aplikace, která by poté běžela na všech mobilních operačních systémech, avšak žádný z nich neuspěl.

S nástupem nového standardu HTML5 někteří vývojáři poukazovali na fakt, že stále více aplikací může běžet v internetovém prohlížeči, přičemž si zachovají vzhled nativní aplikace. Většina se však shoduje, že standard HTML5 není na uskutečnění tohoto cíle vhodný.

B2G nejen Firefox

Dle tvrzení vývojářů společnosti Mozilla není cílem přimět aplikace běžet pouze v prostředí prohlížeče Firefox. "Nesnažíme se tyto nativní aplikace zprovoznit pouze pod Firefoxem, naším cílem je, aby běžely na webu obecně," napsali vývojáři na stránky projektu B2G.

Pro vývoj B2G vývojáři zamýšlejí použít části OS Android. Jak sami tvrdí, pravděpodobně použijí kernel (jádro operačního systému) a ovladače, aby již od počátku disponovali systémem, který lze nabootovat.

Jak však tvrdí sami vývojáři, projekt je zatím v plenkách, neboť nemají zdokumentovánu spoustu nápadů a některé problémy dle vlastních slov ještě dostatečně neprozkoumali. Bude se však jednat o open source projekt a proto veřejnost vývojáři o B2G informují již nyní, aby pro svou rodící se ideu získali další nadšence.

Našli jste v článku chybu?