Hlavní navigace

Motorola Ara - poskládejte si vlastní telefon

Sdílet

Loek Essers 30. 10. 2013

Na inovativním projektu nesoucím jméno Ara pracuje společnost Motorola spadající pod gigant Google již více než rok. Cílem je vyvinout ekosystém pro vývojáře třetích stran, jenž by ve výsledku umožnil koncovým uživatelům vybrat si jednotlivé komponenty pro své smartphony.

„Chceme pro hardware vytvořit to, co přinesla platforma Android pro software. Snažíme se vytvořit vývojářský ekosystém, snížit hranici dostupnosti chytrých zařízení, zvýšit tempo inovací a snížit časovou náročnost vývoje,“ uvádí Paul Eremenko, člen skupiny vývojářského týmu Project Ara Team.

Projekt sestává z rámce nazvaného „endoskeleton“, jenž schraňuje různé funkční moduly. Podle Eremenka si pod modulem můžete představit cokoliv od nového displeje, přes klávesnice, přídavné baterie nebo zařízení, „které ještě nebyla vynalezena“.

Team Ara spolupracuje s nizozemským návrhářem Davem Hakkensem, který nedávno představil inovativní koncept Phonebloks, jenž představuje právě to, na čem Motorola pracuje. Jedná se o otevřenou hardwarovou platformu umožňující skládání telefonu po částech. Hakkensův nápad se oproti jeho vlastnímu očekávání setkal s obrovským ohlasem jak ze strany veřejnosti tak vlivných technologických společností.

O modulárních telefonech tedy pravděpodobně ještě uslyšíme. Otázkou však zůstává, zda se podaří koncept technologicky zpracovat na funkční a spolehlivou úroveň, přeci jen je složitost vývoje zařízení, jež může nést různé komponenty různých specifikací různých výrobců diametrálně odlišná od „pouhého“ vývoje zařízení integrujícího téměř neměnitelné komponenty. 

 

Zdroj: Motorola-blog.blogspot.co.ukPhonebloks.com

Našli jste v článku chybu?