Hlavní navigace

Budoucnost IT podle IBM stojí na mobilních technologiích a cloudu

Sdílet

Čestmír Žák 22. 10. 2010

IT odborníci předpovídají, že se mobilní technologie a cloud computing v příštích pěti letech prosadí jako nejžádanější platformy pro vývoj aplikací a přístup k informačním systémům. Vyplývá to z nově zveřejněného průzkumu společnosti IBM. Online průzkum 2010 IBM Tech Trends, během něhož tým IBM developerWorks oslovil dva tisíce vývojářů a IT specialistů z 87 zemích, přináší vhled do nejvýznamnějších trendů v podnikových technologiích a počítačovém průmyslu.   

Více než polovina všech dotázaných (55 %) podle průzkumu očekává, že vývoj aplikací pro mobilní zařízení jako iPhone nebo Android a tablety, jako jsou iPad nebo PlayBook, předstihne  do roku 2015 vývoj aplikací pro tradiční počítačové platformy. S ohledem na rozšíření těchto mobilních zařízení analytici předpovídají, že prodej mobilních aplikací zaznamená v příštích třech letech masivní růst. Tržby z mobilních aplikací mají podle předpokladů do roku 2013 vzrůst z letošních 6,2 miliard dolarů na téměř 30 miliard dolarů.

Další zjištění průzkumu IBM Tech Trends:

•     91 % vývojářů předpokládá, že cloud computing v příštích pěti letech předstihne aplikace provozované na vlastních zařízeních jako primární způsob provozu informačních systémů.

•     Za nejzajímavější kariérní příležitosti v IT v roce 2011 považují IT profesionálové tato odvětví: mobilní technologie a cloud computing, sociální média, analýzy podnikových informací a oborově specifické technologie.

•     90 % se domnívá, že je pro práci důležité mít oborově specifické dovednosti, avšak 63 % přiznává, že jim znalosti odvětví potřebné k udržení konkurenceschopnosti chybí.

•     Telekomunikace, finanční služby, zdravotnictví a energetika s technickými službami jsou čtyři odvětví, v nichž respondenti vidí největší příležitost k rozvoji své kariéry.

Našli jste v článku chybu?