Hlavní navigace

Mnoho webů tajně blokuje blokátory reklam

Sdílet

Pavel Kreuziger 29. 12. 2017

Někteří vlastníci webů boj úplně vzdali a přešli na jiné prostředky monetizace včetně implementace „paywallů“, předplatného nebo affiliate odkazů přímo do obsahu.

Jiné weby však vracejí úder implementací detekce blokátorů reklamy. Podle studie publikované univerzitou v Iowě a Kalifornskou univerzitou v Riverside využívá tuto technologii v nějaké formě zhruba 30,5 procenta z 10 tisíc nejnavštěvovanějších webů internetu, ačkoliv její účel se web od webu dramaticky liší.

Někteří vydavatelé technologii využívají maximálně pro sběr dat nebo příležitostné vyskakovací okno se zdvořilou žádostí o deaktivaci blokátoru. Jiní jdou ještě o krok dále a proti blokování reklamy zapojují rafinovanější opatření. K těm mohou patřit tzv. „vábničky“, které blokátory zaměstnají a web tak může nerušeně a potají reklamy zobrazit v rámci dalšího kódu a v podstatě tak většinu moderních blokátorů obejít.

Ačkoliv jsou tato opatření v poslední době stále oblíbenější, válka mezi poskytovateli reklamy a jejími blokátory zdaleka nekončí. Studie totiž vrhá světlo na různá protiopatření, kterými mohou blokátory vrátit úder, například přepsáním kódu softwaru tak, aby si detekce blokátorů reklamy na webu „myslela“, že uživatel žádný blokátor nepoužívá.

Zdroj: Techspot.com 

Našli jste v článku chybu?