Hlavní navigace

Microsoft si brousí zuby na IPv4 adresy po zbankrotovaném Nortelu

Sdílet

Martin Rippl 26. 3. 2011

Jelikož spousta společností stále není připravena na přechod na internetový protokol verze 6, který pro ně může představovat nemalé výdaje a rizika, začíná se formovat šedý trh s IPv4 adresami, jejichž hodnota z důvodu vyčerpání pomalu a jistě roste. Koupě těchto adres sice představuje určitou alternativu k přechodu na IPv6, ale nutno podotknout že pouze dočasnou.

Využít příležitosti se rozhodl i Microsoft, který projevil zájem o 666 624 adres starého protokolu po zkrachovalé telekomunikační společnosti Nortel. Za jejich odkoupení nabízí 7,5 milionů dolarů, tedy 11,25 dolarů za jednu, což v přepočtu dle aktuálního kurzu činí 195 Kč. Návrh na odkoupení již byl předložen u úpadkového soudu v Delaware.

Pokud dojde k uskutečnění transakce, získá Microsoft okamžitě po finančním vyrovnání 470 016 IPv4 adres. Dalších 196 608 adres, které jsou momentálně využívány, by obdržel až po dokončení likvidace Nortelu. Jeho plány by však mohl zhatit severoamerický registrátor ARIN, pod něhož Microsoft spadá. Dle některých ohlasů by totiž v tomto případě mělo dojít k navrácení adres právě regionálnímu registrátorovi.

Titulní fotografie: © ktsdesign - Fotolia.com

Našli jste v článku chybu?