Hlavní navigace

Microsoft omylem zveřejnil omezení Windows 10 na ARM

19. 2. 2018

Sdílet

Ty se sice chlubí „celodenní“ výdrží baterie, nicméně dokument, který byl nedávno zveřejněn Microsoftem, poukázal na některá z omezení platformy.

Dokument, který nese název „Limitations of apps and experiences on ARM“ (omezení aplikací a zážitků na ARM) jako první objevil Paul Thurrott, a podle všeho byl publikován omylem, protože byl v průběhu víkendu odstraněn. Jenže mezitím už stihl začít žít vlastním životem na internetu.

Už dříve jsme věděli, že Windows 10 na ARM nepodporují emulaci x64 (64bitových) aplikací, a běží na nich jen 32bitové desktopové aplikace. To je v dokumentu opět zopakováno, nicméně Microsoft má v plánu podporu do budoucna zavést. Zároveň se zde uvádí, že ačkoliv na nich mohou běžet x86 aplikace, nemohou využívat x86 ovladače, ale budou vyžadovat nativní ovladače ARM64. To znamená omezenou podporu hardwaru ve srovnání se standardní verzí Windows 10, což z platformy činí spíš něco jako Windows S.

Špatné zprávy máme i pro hráče. Podle Microsoftu totiž některé tituly nebudou fungovat. Nepoběží starší hry a appky, využívající OpenGL s hardwarovou akcelerací nebo verze DirectX starší než DX9, a ani hry, využívající technologie proti cheatování.

Na ARM nenajdete ani podporu Windows Hypervisor Platform, takže uživatelé těchto zařízení nebudou moci spouštět virtuální stroje s využitím Hyper-V. A nebudou fungovat ani aplikace, které uzpůsobují uživatelský zážitek ve Windows, jako třeba asistivní technologie, rozšíření shellu a další. Problémy mohou mít aplikace cloudového úložiště využívající rozšíření shellu včetně Dropboxu, pokud tedy nebudou rekompilovány pro Windows na ARM.

A nakonec aplikace, které předpokládají, že na všech zařízeních s ARM běží mobilní verze Windows, mohou být spouštěny v opačné orientaci nebo přinášet neočekávané problémy s uživatelským rozhraním.

Navzdory těmto omezením by na Windows na ARM zařízeních měla běžet velká většina moderních aplikací a her, jenže fakt, že Microsoft dokument stáhl, naznačuje, že se bojí, že by mohl odradit potenciální kupce. Více se dozvíme, jakmile se daná zařízení dostanou do prodeje.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).