Hlavní navigace

Microsoft: Motorola a Google se snaží zničit video na webu

Sdílet

Jiří Paleček 25. 2. 2012

Microsoft podal u Evropské komise stížnost, ve které si stěžuje na fakt, že Motorola porušila svůj slib, v rámci kterého měla licencovat patenty pro některé klíčové technologie "férovým, rozumným a nediskriminačním způsobem". "Pravděpodobně považujete za samozřejmé, že si můžete na svém smartphonu, tabletu, počítači nebo DVD/Blu-ray přehrávači prohlížet videa a připojovat se k internetu bez kabelu," uvedl Microsoft s tím, že tyto funkce jsou možné pouze díky technických standardům a "slibům" různých IT firem, jež mají zabezpečit licencování za slušných a férových podmínek. A právě tento slib měla Motorola dle Microsoftu porušit.

Společnost údajně požaduje, aby Microsoft přestal prodávat své produkty, jež umožňují bezdrátově se připojit k internetu a přehrávat video, jelikož údajně porušují její patenty. "Když celý IT průmysl přijal tyto standardy, všichni počítali s tím, že Motorola dostojí svým slibům," uvedl Microsoft. Za použití 50 svých patentů si Motorola od Microsoftu chce účtovat 2,25 % z finální ceny produktů, jež využívají kódování H.264. "Představte si, že by všechny firmy jednaly jako Motorola. Ve Windows je použito více než 60 standardů a v celém počítači více než 200. Kdyby každá firma chtěla zaplatit jako Motorola, cena patentů by byla větší, než cena celého počítače, tabletu nebo smartphonu," dodal redmondský gigant.

Jelikož Motorolu nedávno odkoupila za 12,5 miliardy dolarů společnost Google, Microsoft ji požádal, aby celou věc vyřešila. Ta se prý k celé věci ale moc pozitivně nepostavila. Motorola v současné době vede patentovou válku také proti firmě Apple.

Našli jste v článku chybu?