Hlavní navigace

Microsoft koupí podstatnou část firmy Nokia

Sdílet

Mark Hachman 3. 9. 2013

Obchod byl ohodnocen na 5,44 miliardy eur (7,17 miliardy dolarů), z čehož 1,65 miliard eur jde na licence patentů Nokie. Microsoft také Nokii poskytne dalších 1,5 miliardy eur ve směnitelných bankovkách, které Nokia může využít. Microsoft nekupuje Nokii jeho celek, protože podnikový byznys Nokia Siemens Networks, značka HERE, kancelář technického ředitele a patentové portfolio společnosti nejsou přímými komponentami obchodu.

Nokia Lumia 520Synergie akvizice jsou jasné. Stephen Elop vedl do roku 2010 divizi Business Microsoftu. Později se stal šéfem Nokie, vytvořil hluboké vztahy s Microsoftem a prakticky úplně svázal svou společnost s platformou Windows Phone. Elop v Microsoftu povede byznys „rozšířených zařízení“ a bude přímo podřízený brzy odcházejícímu šéfovi společnosti Steveu Ballmerovi. Očekává se, že obchod proběhne na počátku roku 2014.

Jeho nejdůležitější součástí je byznys s telefony Nokia včetně značky Lumia. Nokia prodala ve druhém čtvrtletí 7,4 milionu telefonů Lumia, a 53,7 milionu jednotek celkem. Prozatím Microsoft oznámil, že bude licencovat značku Nokia a používat ji se současnými produkty řady telefonů Nokia. Lumia bude pravděpodobně spadat pod značku Microsoft.

Obchod je samozřejmě fackou společnosti HTC (i jiným výrobcům telefonů), která musí odnynějška předpokládat, že bude hrát ve hře Windows Phone smartphonů Nokii druhé housle. Samozřejmě, vždyť HTC 8X byl klíčovým hardwarovým prvkem loňského představení Windows Phone 8, celkově je však synonymem Windows Phone právě Lumia. Celkově se v květnu letošního roku Windows Phone umístily mezi platformami pro smartphony na třetím místě, a to s pouhými 3,2 procenty trhu.

Očekává se, že do Microsoftu bude převedeno asi 32 tisíc zaměstnanců Nokie, včetně 4 700 lidí ve Finsku a 18 300 zaměstnanců přímo zapojených do výroby, montáže a balení produktů po celém světě.

Microsoft není jediným výrobcem operačních systémů, který si svou cestu na hardwarový trh klesí akvizicemi – Google v roce 2011 koupil firmu Motorola za 40,5 miliardy dolarů, přičemž se soudí, že gigantovi šlo spíše o enormní patentové portfolio společnosti než o byznys s telefony. To se potvrzuje tím, že kromě aktualizace řady Droid letos v létě a modelu Moto X v poslední době žádný telefon pod značkou Motorola nevyšel.

Zdroj: IDG News Service

Našli jste v článku chybu?