Hlavní navigace

Microsoft brojí proti Googlu. Podal na něj stížnost u Evropské komise

Sdílet

Jan Bednařík 1. 4. 2011

Americká společnost Microsoft včera podala Evropské komisi formální stížnost na monopolní chování, jehož se společnost Google údajně dopouští na trhu internetových vyhledávačů.  Microsoft tak přispěl k několika dalším, již existujícím obviněním, jež Evropská komise eviduje a na základě nichž má prošetřit, zda Google neporušuje evropský tržní zákon. Jak uvádí senior viceprezident společnosti Microsoft Brad Smith v oficiálním prohlášení, patří Googlu jistě velké uznání za veškeré inovace, díky nimž si společnost za poslední desetiletí získala obrovskou popularitu mezi uživateli po celém světě. Brad Smith vyjádřil nicméně obavu nad nekalými praktikami, jejichž prostřednictvím Google úmyslně zabraňuje v růstu svým konkurentům.

Na svém blogu společnost Microsoft vypíchla několika hlavních bodů, které poukazují na „neférovou hru“ Googlu. Několikrát je zmiňován videoserver YouTube.com, na nějž získal v roce 2006 Google akvizici. Podle Microsoftu od té doby Google znemožňuje ostatním vyhledávačům (zmiňován je samozřejmě především Bing) přístup k adekvátním informacím, což pak znehodnocuje výsledky vyhledávání postrádající uživateli kýžené odkazy na videa. Google prý taktéž znemožnil korektní funkčnost webu YouTube.com na nové platformě Microsoftu Windows Phone 7. Další stížnosti se pak týkají online knih, nebo například reklam.

Zástupci Microsoftu zdůraznili, že se jedná v historii o první případ, kdy společnost podobnou stížnost podává. „Společnost Google by neměla provozovat praktiky, jež ostatním znemožňují nabízet konkurenční alternativy. Doufáme, že evropští úředníci nekalou činnost společnosti Google prošetří a zabrání v jejím pokračování“, uzavřel prohlášení Brad Smith.

Našli jste v článku chybu?