Hlavní navigace

Microsoft a NASA umožňují detailně prozkoumat Mars ve 3D

16. 7. 2010

Sdílet

“Uživatelé aplikace WorldWide Telescope si nyní mohou přiblížit planetu Mars až na úroveň, kdy uvidí podrobné detaily jejího povrchu. Díky speciálnímu režimu mapy mohou rovněž sledovat výšku jednotlivých kráterů či hloubku kaňonů. Nové funkce v lidech vyvolávají pocit, jako by tam skutečně byli,“ řekl Jiří Karpeta, ředitel divize vývoje ve společnosti Microsoft.

Trojrozměrný model Marsu byl prý vytvořen z více než 13 tisíc fotografií pořízených vesmírnými prostředky  agentury NASA včetně planetární sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Obrázky byly následně spojeny dohromady, převedeny do 3D a mapa povrchu byla barevně upravena tak, aby co možná nejvíce odpovídala posledním poznatkům o vzhledu planety. Jako doprovodný materiál pro uživatele aplikace připravili astronomové také interaktivního videoprůvodce po Marsu.

Druhým rozšířením aplikace je nová virtuální mapa vesmíru Terapixel, která umožňuje sledovat jak celou hvězdnou oblohu, tak i přibližovat pohled na různé vzdálené galaxie. Mapa vnikla spojením tisíců obrázků oblohy pořízených během 50 let dvěma pozemními teleskopy. Svým terapixelovým rozlišením se údajně stává vůbec největší fotografií noční oblohy na světě a po vytisknutí by přesáhla velikost fotbalového hřiště.

Novinky byly představeny tento týden na každoročním setkání odborníků z oblasti vzdělávání a vědy Faculty Summit 2010. Aplikaci WorldWide Telescope s uvedenými rozšířeními je možné zdarma stáhnout na webu http://www.worldwidetelescope.org/Home.aspx.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).