Hlavní navigace

Majitel serveru Megaupload Kim Dotcom nebude propuštěn na kauci

Sdílet

Daniel Ionescu 26. 1. 2012

Soudce Daivd McNaughton včera zamítl požadavek na propuštění Kima Dotcoma na kauci. Dle soudu hrozí nebezpečí, že by 38letý internetový multimilionář uprchl do Německa, své rodné země, jež by jej do USA pravděpodobně nevydala. Dotcom zůstane ve vazbě až do 22. února, kdy proběhne slyšení ohledně vydání obžaloveného do USA. Tam Dotcom čelí obviněním za vydírání, porušování autorských práv a praní peněz. Během středečního slyšení prokurátorka Anne Toohey žádost o propuštění Dotcoma na kauci zamítla s tím, že by vyvstalo příliš velké riziko útěku obžalovaného za hranice Nového Zélandu.

Kim Dotcom, který si legálně změnil své původní příjmení Schmitz, byl zadržen minulý pátek a nyní čelí žalobě za údajně největší porušení autorských práv v historii USA. Dotcomova činnost měla připravit držitele autorských práv až o 500 milionů dolarů. Podle 72stránkové obžaloby vydělal MegaUpload 172 milionů dolarů za placené účty, jimž byl poskytován neomezený přístup k (převážně nelegálním) datům. Marketingový ředitel společnosti MegaUpload Finn Batato, technický ředitel Mathias Ortmann a programátor Bram van der Kolk čelí stejným obviněním.

Minulý pátek vnikla policie do Dotcomova honosného sídla na Novém Zélandu, kde zabavila 18 luxusních automobilů, včetně Maserati convertible 2010 nebo Rolls-Royce Phantom Drophead 2008. Dle soudce dále Dotcom vlastní přes 21 milionů amerických dolarů na 23 různých účtech v Hongkongu. Americká FBI dle zpravodajského serveru Bloomberg dále tvrdí, že Dotcom jen za minulý rok vydělal 42 milionů dolarů.

Megaupload se údajně denně těšil až 50 milionům návštěv a Dotcom sdělil, že měla společnost uzavřenou smlouvu s majiteli práv, podle níž byl MegaUpload povinen do 24 hodin odstranit ze serverů nelegální obsah, na nějž by držitelé práv upozornili. Na druhou stranu Megaupload finančně odměňoval uživatele, kteří na servery nelegální obsah nahrávali.

Našli jste v článku chybu?