Hlavní navigace

Mac OS X Lion má dobře našlápnuto, během prvního dne si jej stáhlo milion uživatelů

Sdílet

Agam Shah 22. 7. 2011

Společnost Apple ve středu uvedla na trh nejnovější verzi svého operačního systému, Mac OS X ve verzi 10.7. Jedná se tak o první větší upgrade této softwarové platformy od roku 2009, kdy se objevila předchozí verze s kódovým označením Snow Leopard. Mac OS X Lion je k dispozici ke stažení z Mac App Store za cenu 29,99 dolarů (550 Kč). Nová verze OS X podle společnosti Apple přináší více než 250 nových nebo vylepšených vlastností, mezi nimiž uživatelsky vynikají zejména ty, které se zaměřují na ovládání prostřednictvím multitouch gest. Výsledkem by tak mělo být výrazně přívětivější ovládání. Vůbec poprvé jsme se dočkali i oficiální české mutace.

OS X ve verzi Lion společnost Apple poprvé představila již v loňském říjnu, přičemž promo před finálním uvedením na trh proběhlo v průběhu letošního června. V průběhu prezentací představitelé Apple prohlásili, že OS X Lion volně čerpali inspiraci z iPadu a zaměřil se na podporu nových gest, jež by měly učinit interakci mezi počítačem Mac a jeho uživatelem intuitivnější. Kromě rozšířených možností zoomování a procházení dokumentů pomocí dotyku se mohou uživatelé těšit také na Launchpad, s jehož pomocí bude možné ve fullscreen režimu procházet veškeré aplikace nainstalované na počítači.

„Apple jde v případě Lionu dobrou cestou, když přináší ty nejzajímavější vlastnosti z iOS do prostředí Mac OS. Mění tak totiž významným způsobem ovládání stolních počítačů,“ myslí si Zach Halmstad ze společnosti JAMF Software, která pro platformu Mac vyvíjí nástroj Casper Suite.

Čtěte také: MacBook Air nové generace: Sandy Bridge, Thunderbolt a podsvícená klávesnice

Pro podniky by mohly být zajímavé některé z dalších nových vlastností, kupříkladu vylepšený FileVault, v němž dochází k šifrování a ochraně dat. Lion OS již v základu zahrnuje OS X server, který byl dříve prodáván jako samostatný software. Stejně tak může být zajímavou vlastností integrované verzování souborů přímo v OS, jež uživatelům umožňuje dohledání předchozích verzí souborů.

Často se hovoří také o nové funkci AirDrop, jež umožní bezdrátové zasílání souborů jinému uživateli bez nutnosti vytvářet Wi-Fi síť. Poté, co dojde k rozpoznání dalšího uživatele s technologií AirDrop, která pracuje přibližně do vzdálenosti 9 metrů, může být soubor obratem přenesen – stačí už pouze potvrzení příjemcem.

„Změny v OS X Lion budou atraktivní pro jednotlivce a malé firmy,“ myslí si David Daoud, ředitel výzkumu pro oblast osobních počítačů ve společnosti IDC. „Nebudou však dostatečně atraktivní pro velké korporace, aby vážily přechod na Mac OS ze stávající platformy,“ dodává.

Neméně zajímavou informací uveřejněnou v souvislosti s tímto tématem je fakt, že během prvního dne od uvedení OS X Lion si tuto novou verzi stáhlo přes 1 milion uživatelů.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).