Hlavní navigace

Mac App Store: milion stažených aplikací a průnik pirátů během jediného dne

Sdílet

Martin Rippl 8. 1. 2011

Dle zprávy zveřejněné na serveru AppleInsider bylo pro piráty nalezení způsobu jak nainstalovat a rozeběhnout neautorizovanou placenou aplikaci otázkou pouze několika hodin. V některých případech lze totiž pro aktivaci placené aplikace využít zkopírovaných aktivačních údajů z účtenky aplikace bezplatné.

Kromě tohoto poněkud prostého „cracku“ se na webu Gizmodo objevily informace o softwaru Kickback, jež by měl umožňovat kompletní prolomení ochrany Mac App Storu vedoucí k tisícovce aplikací. Na svědomí jej má údajně skupina hackerů Hackulous, která v minulosti prolomila ochranný DRM systém u Apple iOS. Zveřejnění Kicbacku skupina až do příštího měsíce odmítá.

Mac App Store je přitom dalším důkazem o rostoucí popularitě produktů s nakousnutým jablíčkem, jen za prvních 24 hodin od otevření virtuálních vrat tohoto velkoobchodu totiž zaznamenal jeden milion stažených aplikací.

Šířící se zprávy o prolomení ochrany však ve vývojářích aplikací vzbuzují obavy. Kromě cenové politiky a omezením společnosti Apple, jež vyústila ve značné zúžení nabízeného sortimentu, je u přímého prodeje nově drží i strach z katastrofální technické podpory.

Našli jste v článku chybu?