Hlavní navigace

Letos bylo zablokováno již 150 českých domén kvůli šíření malware

9. 3. 2010

Sdílet

Bezpečnostní tým sdružení CZ.NIC letos zablokoval již 150 českých domén

Sdružení CZ.NIC, které spravuje české národní domény (.CZ), od ledna 2010  zablokovalo prostřednictvím svého bezpečnostního tým CZ.NIC-CSIRT již 150 domén s koncovkou .CZ. Webové stránky byly dočasně odstřiženy od internetu kvůli jejich závadnému obsahu, který by mohl být nebezpečný pro potenciálního návštěvníka.

„CZ.NIC-CSIRT funguje déle než rok, od ledna 2010 má ale nově právo blokovat domény se závadným obsahem. Všech 150 domén bylo odstaveno během čtyř dnů, v jejichž průběhu se útočníci zaměřili na zneužívání domén v zóně .CZ,“ popsal působení CZ.NIC-CSIRT Martin Peterka, provozní ředitel sdružení CZ.NIC a vedoucí bezpečnostního týmu správce české národní domény. „Domény jsou v tuto chvíli zablokovány na jeden měsíc. Je možné je opět aktivovat poté, co z nich jejich provozovatel odstraní závadný obsah.“

Bezpečnostní tým CZ.NIC-CSIRT vznikl s cílem minimalizovat rizika možného ohrožení národní či mezinárodní počítačové bezpečnosti a přispívat k eliminaci škodlivého obsahu v doménovém prostoru .CZ. Tým je oprávněn prokazatelně škodlivé domény blokovat až po dobu jednoho měsíce, a to i opakovaně.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).