Hlavní navigace

Lenovo otevřelo brány českého virtuálního muzea počítačů

Sdílet

Jakub Vitásek 20. 6. 2011

K této příležitosti připravila společnost Lenovo virtuální počítačové muzeum, jež vám na adrese www.pcmuzeum.cz umožní nahlédnout do historie a prohlédnout si 30 zajímavých inovací a objevů v oblasti počítačové techniky od roku 1981 – 2011.

„Posledních 30 let přineslo řadu fascinujících inovací v oblasti techniky. To, co je pro nás dnes běžné, bylo před několika lety nepředstavitelné,“ uvádí v tiskovém prohlášení Robert Janásek, marketingový manažer ze společnosti Lenovo. „Společnost Lenovo převzala v roce 2005 divizi osobních počítačů od společnosti IBM a pokračuje ve vývoji a inovacích. Poslední přírůstek – notebook ThinkPad Edge E420s (poznámka redakce: jehož recenzi vám zanedlouho nabídneme) je tak vlastně přímým potomkem vývojové linie založené pradědečkem jménem PC IBM 5150. Třicetileté výročí je tak příležitostí porovnat, jak moc se za tu dobu počítače změnily“.

Co můžete ve virtuálním muzeu vidět

Virtuální prohlídku 360° prvního osobního počítače. Dne 12. srpna 1981 uvádí IBM na trh svůj první osobní počítač, který pojmenovává IBM 5150, resp. IBM PC (Personal Computer). Kvůli úsporám a urychlení vývoje se netradičně v IBM rozhodli vše postavit z dostupných komponent na trhu, operační systém si licencovat od malé firmy jménem Microsoft a mikroprocesor od společnosti Intel. Díky tomu bylo dílo hotovo během jediného roku.

První 32 bitový procesor Intel 80386 představuje jeden z největších mezníků ve vývoji procesorů x86 a tím i počítačů PC. Je totiž plně 32bitový, aby obsloužil větší množství operační paměti a usnadnil běh pokročilých programů. Díky těmto vlastnostem a výrazně vyššímu výkonu jej záhy adoptují pracovní stanice a nejdražší modely osobních počítačů.

Našli jste v článku chybu?