Hlavní navigace

Komentář: Microsoft rozšíří podporu Windows 7, ale… (2)

Sdílet

Pavel Kreuziger 12. 9. 2018

Předchozí díl

Autor tohoto článku je stále majitelem počítače s Windows 7, který používá jako svůj primární pracovní nástroj. Sedmičky jsou podle mě (společně s předchozími XP) nejlepším systémem Windows, jaký kdy vyšel. Ano, nostalgie mě sice nutí poohlížet se zpět k Windows 95 a 98, ale na druhou stranu je třeba uznat, že tyto platformy už v dnešní době použitelné nejsou. Na rozdíl od sedmiček. Windows 10 jsou podle mého názoru od Microsoftu zkrátka pokusem, jak ze svých zákazníků vydojit co nejvíc peněz. Protože jinak moc funkcionalit navíc nepřinášejí, naopak přinášejí svoje vlastní problémy a (subjektivně vzato i) méně intuitivní uživatelské rozhraní.

Po 14. lednu 2020 přecházím (zpátky) na Linux. A asi nebudu sám. Hráč nejsem a programy pro produktivitu včetně OpenOffice či LibreOffice nebo grafický program GIMP nainstaluji i tam. Škoda. Sedmičky mi vyhovují z pozice běžného uživatele-neprofesionála, protože takhle přehledný, intuitivní a funkční systém už asi nikdo nevymyslí. Jenže když něco funguje, musí se zasáhnout shora. Protože co kdyby někdo používal jednou nakoupený software třeba celý život a už nám nikdy nebyl zavázán žádnou platbou do budoucna? A ještě bychom mu za jednorázovou platbu dopředu museli desítky let aktualizovat systém… vždyť to nedává žádný ekonomický smysl!

Jsem z tohoto vývoje trochu smutný. Ale co se dá dělat, je to vývoj přirozený. O tom, jak ze druhého vytáhnout co nejvíc peněz, totiž lidé přemýšleli odjakživa. Takže ti z Microsoftu nejsou žádnou výjimkou. I když inovovat by se dalo i jinak. Stačilo by zkrátka vymýšlet placené doplňky ke kvalitnímu systému, jakým Windows 7 bezesporu je, a tak si udržet věrnost zákazníků i jejich otevřené peněženky. Sice by to nevynášelo až tolik jako ekosystém Windows 10, ale svět by byl opět trochu lepším místem…

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).