Hlavní navigace

KLDR světu ukázala svůj první smartphone, pravděpodobně však pochází z Číny

Sdílet

Jan Bednařík 13. 8. 2013

Agentura zveřejnila fotografie vůdce KLDR Kim Čong Una, jenž minulý týden navštívil výrobnu, která údajně stojí za produkcí smartphonu Arirang, prvního chytrého telefonu vyráběného v KLDR. O specifikacích telefonu se toho příliš neví, KCNA pouze informovala, že se jedná o telefon s dotykovým displejem, uživatelsky přívětivým rozhraním a „high pixel“ kamerou. Kim Čong Un údajně smartphone schválil a zdůraznil, že se zařízení zaslouží o zvýšení národní hrdosti.

Původ telefonu však na svém webu zpochybnil expert na korejské technologie Martyn Williams. Dle jeho názoru je nepravděpodobné, že by KLDR disponovala dostatečnými výrobními technologiemi. Smartphone je naopak zřejmě vyráběn spíše v Číně, do KLDR pouze dovážen a před distribucí kontrolován. Minulý rok totiž došlo k podobné situaci. KLDR se pochlubila „vlastním“ tabletem, který však byl ve skutečnosti vyráběn právě v Číně.

Buď jak buď, otázkou zůstává, k čemu bude smartphone vůbec dobrý. KLDR sice disponuje mobilní sítí, avšak ta je ostře sledována a co se týká internetového připojení, běžní občané státu ke světové síti nemají přístup.

 

Zdroj: IDG News Service, Northkoreatech.orgEdition.cnn.com

Našli jste v článku chybu?