Hlavní navigace

Julian Assange z Wikileaks: Facebook je děsivý špionážní nástroj

Sdílet

Jiří Paleček 3. 5. 2011

Assange doslova uvedl, že je známá sociální síť "nejděsivějším špionážním nástrojem, jaký byl kdy stvořen". Kontroverzní zakladatel Wikileaks, který v současné době čeká v Británii na své vydání do Švédska kvůli podezření ze znásilnění dvou žen, to včera řekl v rozhovoru pro server Russia Today. Assange tvrdí, že má Facebook zabudované rozhraní, díky kterému mohou zaměstnanci americké vlády špehovat občany. Vláda dle jeho přesvědčení může údajně u každého uživatele dohledat příslušné osobní informace, místo pobytu a odeslané i přijaté zprávy.

"Facebook na vytvoření tohoto rozhraní spolupracoval s americkou tajnou službou," nechal se slyšet Assange. "Je to tedy tak, že Facebook řídí tajná služba? Ne. Je to tak, že americká tajná služba může Facebook jednoduše využívat k získávání velmi citlivých dat bez vědomí svých občanů."

Čtěte také: Víte, jak fungují Wikileaks uvnitř?

S myšlenkou zahrávající si s použitím Facebooku jako špionážního nástroje jsme se přitom již setkali, není tajemstvím, že americké Ministerstvo spravedlnosti už nějakou dobu trénuje své zaměstnance k vyhledávání informací o lidech a důkazů na sociálních sítích.

I když Assange pro svá nařčení neuvedl žádné důkazy, Facebooku mohou velmi ublížit. Známá sociální síť byla v minulosti již několikrát kritizována kvůli ochraně osobních údajů jak samotnými uživateli, tak zájmovými skupinami. Mluvčí Facebooku tvrzení Assange rezolutně popřel.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).