Hlavní navigace

Jak se staví k problému vyčerpání IPv4 adres významný český webhoster?

Sdílet

Čestmír Žák 3. 2. 2011

Dne 1. 2. 2011 ráno byly přiděleny dva velké bloky IPv4 adres lokálnímu registru APNIC (Region Asia-Pacific) a v centrálním registru (IANA) již zbývá posledních 5 takovýchto bloků, které budou, dle předchozí dohody, rozděleny pěti regionálním registrům, každému po jednom. Začala tak fáze rozdělování IPv4 adres, která je oficiálně nazývána jako „exhaustion phase“ nebo česky „fáze vyčerpání“. Tedy fáze, když začnou postupně od nejvyšší úrovně přidělování adres IPv4 adresy docházet.

Podařilo se nám zjistit, jaká je situace u jednoho z největších českých webhosterů - ACTIVE 24. Na úvod je nutné připomenout, že jedinou rozumnou, ale zároveň i jednoduše dostupnou alternativou protokolu IPv4 je protokol IPv6. Ten poskytuje výrazně větší adresní prostor a jeho vyčerpání je i přes dramaticky rostoucí potřeby počtu využívaných IP adres v podstatě nevyčerpatelný. Proto je všemi významnými subjekty, které spoluvytváří internet, podporován. Je tomu tak i v případě společnosti ACTIVE 24, která od května loňského roku nabízí možnost zpřístupnit svoje webové stránky zdarma také pod protokolem IPv6. K 1. 2. 2011 tak Active 24 eviduje IPv6 záznam nastavený ke 274 doménám - číslo je to však zoufale malé a ještě menší je, pokud ho vztáhneme k celkovému počtu domén. Dostaneme se k tomu, že IPv6 adresu u nás využívá zhruba 1,5 promile domén. O něco lepší to je ve statistikách DNS provozu, kde dosahuje IPv6 provoz dokonce „závratných“ jednotek procent.

Na úroveň promile se ale opět dostaneme, pokud měříme reálně přenesená data po IPv6 ve srovnání s celkovým převážně IPv4 provozem. O IPv6 tedy rozhodně není mezi vystavovateli obsahu zájem, využívá se i nadále pro testování, žádná skutečná služba po tomto protokolu neběží. Podle těchto čísel (podle násobně vyššího IPv6 provozu oproti počtu domén s IPv6 adresou nebo datovému provozu) se dá usoudit, že ve skutečnosti zhruba 1000x častěji využíváme protokol IPv6. Požadavky na zobrazení IPv4 obsahu tak mnohdy, aniž to víme, putují po protokolu IPv6, který je často nastaven jako prioritní na (routerech, nameserverech), ale ve výsledku zobrazí IPv4 webové stránky. Z toho se dá usuzovat, že kdo opravdu zaspal, nejsou ani tak ISP, ale spíše webhosteři a vystavovatelé obsahu.

A jaké je doporučení pro běžné uživatele? Věnujte IPv6 protokolu pozornost již nyní. Pokud nyní rozhodujete o poskytovateli služeb, nechť má již nyní zavedenu podporu IPv6 protokolu. Pokud nyní investujete do síťových zařízení, a mohou to být jednoduché domácí WiFi routery, nakupujte zařízení, které tuto podporu mají.

Foto: Thinkstock

Našli jste v článku chybu?