Hlavní navigace

Jak se IT firmy v ČR vyrovnávají s recesí?

14. 7. 2009

Sdílet

Jak se firmy v ČR vyrovnávají s recesí?

 

  • Každá druhá IT společnost v ČR letos očekává stejné nebo vyšší tržby než v roce 2008
  • Čtyři z pěti firem se však setkaly s omezováním, odsouváním nebo rušením dohodnutých projektů
  • Překvapivě jen malá část klientů poptává zcela nové služby, každá druhá firma je však nabízí
  • Osm z deseti IT společností očekává oživení ekonomiky nejdříve v polovině 2010 nebo později
  • Polovina IT společností je přesvědčena, že v ČR je nyní na trhu více kvalitních IT odborníků


Přes pozitivní výhledy na ziskový rok se však podle výsledků výzkumu drtivá většina ICT společností setkala s omezováním, odsouváním nebo s úplným rušením již objednaných projektů. Přesněji, celkem 86 procent IT firem zažilo kvůli zpomalení ekonomiky snižování rozpočtu dohodnutého projektu nebo jeho odsouvání na později, 79 procent pak dojednanou zakázku ztratilo.

Očekávané dopady zpomalení ekonomiky se přitom různí společnost od společnosti. Více než čtvrtina firem letos počítá se zhruba stejnými výsledky jako vloni, přesně 24 procent pak kalkuluje s růstem. Na druhou stranu plných 47 procent podniků se připravuje na horší časy, přičemž každý pátý z nich navíc očekává pokles tržeb o víc než o pětinu.

Pokles ekonomiky ovšem ICT firmám přináší i dobré zprávy. Polovina společností se shodne na tom, že pracovní trh dnes nabízí mnohem víc dostupných IT specialistů než vloni. Navíc podle tří čtvrtin firem jsou požadavky programátorů na mzdy nyní mnohem realističtější než před rokem. Výzkum také ukázal, že pokud by firmy musely šetřit, mnohem radši omezí výdaje na programátory než na obchodníky.

Přesně 65 procent IT společností v České republice předpovídá, že ekonomika oživne nejdříve v polovině příštího roku. Dvě z deseti firem jsou pak ještě pesimističtější a konec recese vidí až po roce 2010. Naopak 14 firem ze sta očekává oživení hospodářství už na konci letošního roku a dvě procenta tvrdí, že krize je už za nimi. Jako nejlepší způsob jak přečkat zpomalení ekonomiky vidí největší část firem investice do inovací, do přípravy nových produktů, a to především v rámci těch oborů, ve kterých už mají zkušenosti. Nabízet je chtějí hlavně stávajícím zákazníkům přímo v České republice. Na ty se plánuje zaměřit šest z deseti IT firem. Průzkum však současně ukázal, že jen 30 procent klientů nové služby skutečně vyhledává.

Řada společností také plánuje víc využívat evropských i národních dotací, zvlášť těch na vzdělávání zaměstnanců nebo na další rozvoj firmy. Favoritem je program EDUCA spravovaný agenturou CzechInvest. Ten umožňuje až ze sta procent hradit náklady na odborné vzdělávání čistě z prostředků Evropské unie. Uvažuje o něm plných 65 procent firem. Velký zájem je i o program ICT a strategické služby, který financuje zakládání nových center sdílených služeb - včetně těch pro vývoj softwaru.

Výzkum se uskutečnil k příležitosti konference „Sektor IT v krizi a jeho rozvoj po krizi“ pořádané agenturou CzechInvest a Czech ICT Aliance 16. června. Na otázky výzkumu odpovídalo pět desítek ICT společností z České republiky reprezentujících velké, malé i střední podniky s českými i zahraničními majiteli.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).