Hlavní navigace

Jak na záchranu dat ze zatopených pevných disků

9. 8. 2010

Sdílet

Data uložená na pevných discích zatopených počítačů i jiných paměťových médiích postižených povodněmi je možné zachránit.

„Pro zachování možnosti záchrany dat ze zatopených a zaplavených pevných disků je extrémně důležité, aby uživatel pevný disk či počítač, postižený záplavami, nepřipojoval k napájení a nezapínal. I pouhým jedním zapnutím se totiž ve většině případů o možnost záchrany dat nadobro připraví,“ varuje Petr Kavan ze společnosti Datarecovery, která se obnovou dat zabývá.

Zvláště ohrožené jsou pevné disky, které, navzdory rozšířenému názoru, nejsou hermeticky uzavřené a voda tak může bez větších překážek vniknout i do prostoru vnitřní mechaniky disku. Záplavová voda je také zpravidla chemicky velmi agresivní a působí jako významný katalyzátor při korozi vnitřních součástí, včetně datových ploten.

Koroze však může proběhnout jen za přítomnosti kyslíku, proto postižené médium nevysušujte a ve vlastním zájmu co nejrychleji doručte do specializované laboratoře. Zejména u pevných disků jde doslova o boj s časem, a proto každá hodina může být kritická.

Pro úspěšnou obnovu dat ze zaplavených pevných disků doporučujeme následující postup:

1.    Odpojte paměťové médium, nepřipojujte jej k napájení

2.   Pevný disk ani jiné médium nevysušujte. Nezaschlé zbytky záplavové vody a bahna je vhodné smýt destilovanou vodou.

3.    Médium vodotěsně zabalte a co nejrychleji doručte do specializované laboratoře.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).