Hlavní navigace

Jak na bezpečnost on-line práce na dovolené

15. 7. 2020

Sdílet

Společnost Sophos pro tyto účely sepsala pět tipů pro práci odkudkoliv kromě kanceláře, kterými bude dobré se řídit. Přece jenom bezpečnost veřejných Wi-Fi sítí na cestách se s bezpečností té vaší, domácí, vůbec nedá srovnat. A tak můžete způsobit nemalé vrásky nejen sobě, ale i svému nadřízenému, případně celému IT oddělení, pracujete-li v korporátu.

1. Před odcestováním zkonzultujte svoje plány se zaměstnavatelem. Ne každý totiž bude zejména z bezpečnosti podnikových dat na cestách nadšený. Případně zaměstnavateli slibte, že budete dodržovat bezpečnostní pravidla nad rámec běžného on-line chování. Ostatně tato pravidla jsou shrnuta níže.

2. Zašifrujte svoje zařízení. To se týká jak smartphonu, tak třeba počítače. MacBooky si můžete zašifrovat pomocí aplikace FileVault, u Windows záleží na tom, zda používáte variantu Home, Pro či Enterprise.

3. Uspořádejte si hesla. Před samotnou cestou si uspořádejte svoje hesla, ideálně pomocí správce hesel. Každá webová aplikace – a podniková především – by měla mít svoje vlastní, silné heslo. Z naší zkušenosti doporučujeme místo nicneříkajících shluků písmenek, čísel a speciálních znaků použít třeba několik vzájemně nesouvisejících slov za sebou. Potenciálnímu útočníkovi to zamotá hlavu podobně a vy osobně si to aspoň zapamatujete.

4. Je-li to možné, aktivujte si dvoufaktorové ověřování (autentifikaci). Ta zpravidla staví na jednorázových kódech generovaných aplikací nebo zasílaných přímo do telefonu z externích zdrojů. Potenciálním útočníkům tak vaše heslo nebude stačit k tomu, aby vám kradli data.

5. Před odjezdem na dovolenou zálohujte. Tento krok je opravdu důležitý, protože i zašifrovaný notebook se může ztratit či být ukraden. Navíc je u veřejných Wi-Fi bohužel vyšší pravděpodobnost, že se stanete obětí ransomwarového útoku (ne že bychom vám to přáli) a proto se ke svým datům nemusíte dostat řádným způsobem. Situaci však v případě, že máte data zálohována, můžete snadno vyřešit čistou instalací systému.

Zdroj: TZ Sophos

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).