Hlavní navigace

Jak často v Česku využíváme GPS?

13. 3. 2009

Sdílet

Mapy a GPS - jak je používáme?


V případě potřeby lokalizace určitého místa se lidé nejčastěji obracejí na mapy a další aplikace na internetu (78 %). Polovina respondentů však v případě potřeby sáhne také po klasických mapách a atlasech. Navigaci, která využívá GPS systémy a případně mapy či jinou lokalizaci v mobilech, zatím využívá méně uživatelů. GPS v automobilu používá necelá pětina respondentů a mapy či navigace v mobilních telefonech jsou záležitostí sotva desetiny lidí. Když se podíváme na využívání lokačních a navigačních nástrojů z pohledu pohlaví, je zřejmé, že muži využívají GPS v automobilu více než ženy.

GPSPokud bychom se pokusili odhadnout budoucí trend, lze očekávat, že postupně dojde k propojení mobilních, geolokačních a navigačních služeb bez ohledu na jejich užití, ať již pro účely chodců, cyklistů či auto/moto uživatelů. Klasické mapy a atlasy pravděpodobně ještě nějakou dobu „nevymřou“, ale jejich podíl bude díky absenci nebo omezeným možnostem rychlé aktualizace, interakce a dalším doprovodným službám postupně slábnout.

Informovanost o možnosti využití GPS navigace a map v mobilu je poměrně dost vysoká, ví o ní více než 90 % populace. Pro tuto službu nemají vhodný telefon dvě pětiny lidí, kteří vědí, že by ji jinak mohli v mobilu používat. To ukazuje poměrně vysoký potenciál v oblasti nabídky takových služeb, a to jak pro výrobce telefonů, mobilních operátorů i poskytovatelů mapových a navigačních služeb.

Mobilní telefony podporující tuto službu tedy zatím nejsou příliš rozšířeny, což se nutně odráží i v míře jejich využívání. GPS navigaci či mapy v mobilu aktuálně využívá či v minulosti využívalo 16 % lidí a desetina respondentů má v plánu tuto službu vyzkoušet. Naopak více než čtvrtinu respondentů GPS navigace a mapy v mobilních telefonech nezajímají. Povědomí respondentů o službě klesá s přibývajícím věkem.

S možností lokalizace majitele mobilního telefonu vybaveného GPS navigací vyvstává otázka ochrany soukromí. Obavy z ohrožení soukromí při využívání GPS v mobilu má přibližně pětina respondentů. Polovina dotazovaných spíše nesouhlasí s představou, že by jejich soukromí mohlo být používáním této služby nějak dotčeno a 30 % respondentů nemá vůbec obavy, že by využívání GPS v mobilu mohlo ohrozit jejich soukromí. Strach z ohrožení soukromí při využívání GPS v mobilu narůstá se zvyšujícím se věkem, což je do jisté míry dáno i klesajícím povědomím lidí o této službě.

Možnost případného zneužití GPS navigace k lokalizaci jejího majitele je do jisté míry dána zabezpečením obslužné aplikace a systému. Neměli bychom však zapomínat, že nejslabším článkem bývá  obvykle sám člověk a jeho uživatelské nastavení.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).