Hlavní navigace

iPhone 5c a 5s - barvičky a čtečka otisku prstů

Sdílet

Jan Bednařík 11. 9. 2013

„iPhone 5 se mezi uživateli stal naším doposud nejoblíbenějším smartphonem, za první rok od zahájení prodeje byl ve srovnání s předchozími modely úspěšnější. Trh roste takovým tempem, že jsme se iPhone 5 rozhodli nahradit hned dvěma modely,“ sdělil veřejnosti CEO Applu Tim Cook.

 

iPhone 5S

Hlavní změnou od loňského modelu je přechod na nový procesor Apple A7, jenž staví na 64bitové architektuře. Proč Apple na architekturu typickou spíše pro desktopy a notebooky přešel? Analytici zmiňují jednak možnost adresovat více operační paměti (což však iPhone nepotřebuje) a nárůstu rychlosti výpočetních operací. Jedním z hlavních důvodů by nicméně mohla být snaha postupně sjednocovat hardware zařízení společnosti Apple ať už kvůli usnadnění práce vývojářům či kvůli snaze někdy v budoucnu sloučit také operační systémy. Jedná se však pouze o spekulace, sám Apple tento krok nezdůvodnil.

Kromě jemně upraveného designu je další novinkou také snímač otisků prstů, který se skrývá pod kruhovým „domovským“ tlačítkem. Ověřování na základě biometrie by mohlo uživatelům usnadnit všudypřítomné autentizační mechanizmy včetně zabezpečeného odemykání obrazovky či provádění plateb v App Store. Vylepšení doznal tak fotoaparát, který nově dosahuje vyšší světelnosti f/2.2.

iPhone 5C

Po stránce hardwarové výbavy je na tom iPhone 5C stejně jako jeho předchůdce iPhone 5. Novinkou je pouze předinstalovaný iOS 7 (na který nicméně bude možné iPhone 5 upgradovat), podpora HD videa pro přední kameru a předně změna designu. Tělo iPhonu 5C je vyrobeno z jednoho kusu polykarbonátu s lesklou povrchovou úpravou a telefon bude dostupný v 5 barevných kombinacích (více barev pak v kombinaci s novým gumovým pouzdrem).

Cena a dostupnost

iPhone 5S bude dostupný v 16GB, 32GB a 64GB variantě za ceny 199, 299 a 399 dolarů při uzavření smlouvy s operátorem. Odemčené verze pak budou stát 649, 749 a 849 dolarů. Předobjednávky budou spuštěny od 20. září a nejprve se smartphone dostane na trh v Austrálii, Kanadě, Číně, Francii, Německu, Hong Kongu, Japonsku, Puertu Ricu, Singapuru a Velké Británii.

iPhone 5C bude dostupný v 16GB a 32GB variantě za ceny 99 a 199 dolarů při uzavření smlouvy s operátorem. Odemčené verze pak budou stát 549 a 649 dolarů a předobjednávky budou spuštěny 13. září.

 

Zdroj: Apple.com, IDG News Service

Našli jste v článku chybu?