Hlavní navigace

Intel představuje novou platformu pro netbooky - Pinetrail

22. 12. 2009

Sdílet

Intel představuje Pinetrail – novou platformu pro netbooky

 

Procesor Atom byl od prvopočátku navrhován pro malá zařízení a nízkou spotřebu. Je také nejmenším procesorem Intel postaveným na 45nm výrobní technologii. Nejnovější platforma Intel Atom přichází s vylepšením jak pro netbooky, tak pro nettopy. Pro netbooky je určen procesor Intel Atom N450 a nová nízkonapěťová čipová sada Intel NM10 Express, naopak nettopy budou poháněny buď procesorem Intel Atom D410, nebo dvoujádrovým D510.

 

Intel Pinetrail

 

N450 je jednojádrový procesor Atom s 512kB L2 cache a 7wattovým celkovým TDP při zahrnutí čipové sady. D410 je jednojádrový procesor Atom pro základní stolní PC s 512kB L2 cache a 12wattovým celkovým TDP při zahrnutí čipové sady. D510 je dvoujádrový procesor Atom pro základní stolní PC s 1MB L2 cache a 15wattovým celkovým TDP při zahrnutí čipové sady. Všechny nové procesory běží na taktovací frekvenci 1,66 GHz.

Od doby, kdy Intel v červnu roku 2008 poprvé ohlásil procesory Atom, se trh rychle rozrostl. Od jejich uvedení dodal Intel více než 40 milionů kusů těchto malých procesorů. Podle analytické společnosti ABI Research lze očekávat další růst a v roce 2011 jejich prodej dosáhne mety 100 milionů kusů.

Dell

Jednou z nejvýznamnějších vlastností nové platformy je integrace paměťového řadiče a grafiky na procesor . V zařízení jsou tak potřeba pouze dva čipy (CPU a čipová sada) místo původních tří (CPU, čipová sada, I/O paměťový řadič). To podle Intelu znamená nižší TDP, snížení nákladů a o 20 % nižší průměrnou spotřebu elektrické energie. Díky vysoké míře integrace se celková velikost platformy u netbooků snížila asi o 60 % a u nettopů o téměř 70 %.

Ceny a dostupnost nových produktů budou oznámeny v lednu, zároveň s uvedením nových systémů od OEM výrobců.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).