Hlavní navigace

Intel představil nové úsporné leč výkonné procesory Bay Trail

Sdílet

Jan Bednařík 13. 9. 2013

První úsporné procesory rodiny Atom určené pro zařízení závislé na energii z akumulátoru představil Intel již před 5 roky. Procesory jsou vybaveny především ultrapřenosná zařízení (jako např. netbooky), u nichž je kladen důraz na nízkou spotřebu, nikoliv však na výkon. Nová řada procesorů s oficiálním označením Atom Z3000 (známé také pod kódovým označením Bay Trail) však dle výrobce výkon dramaticky navyšuje. Intel tvrdí, že se procesory oproti svému předchůdci vyznačují až dvojnásobným výkonem centrální a trojnásbným výkonem grafické výpočetní jednotky.

Série Atom Z3000 staví na 22nm architektuře Silvermont využívající tříhradlové tranzistory (také označované jako 3D). Procesory disponují čtyřmi jádry a 2MB pamětí L2 cache. Výrazné změny doznal grafický čip, Intel nyní vsadil na stejnou tehchnologii Intel HD Graphics, kterou využívá u svých desktopových procesorů. Atomy se tak mohou pochlubit podporou DirectX 11 a displejů o rozlišení 2560 x 1600 px. Co víc, Intel ve své oficiální tiskové zprávě uvádí, že se nové tablety vybavené procesory Atom budou prodávat za ceny startující na hodnotě 199 dolarů (necelých 3900 Kč).

Intel zdůrazňuje, že jsou procesory vhodné jak pro provoz Androidu tak plnohodnotného Windows 8. Nové tablety běžící na Bay Trail by se tak mohly stát téměř plnohodnotnými stroji, na nichž lze udělat nějakou seriózní práci. Intel například předvedl provoz desktopového Photoshopu, dostalo se však také na zábavu, kde procesory řady Atom Z3000 ukázaly schopnost poměrně dobře rozběhnout počítačovou hru Team Fortress 2.

Procesory jsou, jak sám Intel tvrdí, určeny především pro tablety, zařízení 2v1 nebo smartphony, není však vyloučeno, že se objeví také v některých levnějších desktopových sestavách. První zařízení vybavené novými procesory by se na trhu měly začít objevovat ve čtvrtém kvartále letošního roku.

 

Zdroj: Newsroom.intel.com, IDG News Service, Theverge.com

Našli jste v článku chybu?