Hlavní navigace

Intel nacpal počítač do SD karty, útočí na trh zařízení wearables

Sdílet

James Niccolai 8. 1. 2014

CEO společnosti Intel Brian Krzanich během úvodní keynote veletrhu CES představil několik nových zařízení rozvíjející se produktové kategorie wearables, tedy elektroniky navržené pro nošení na těle. Intel se tak snaží světu ukázat, že má stále co nabídnout i mimo trh osobních počítačů, který v posledních letech začíná stagnovat na úkor mobilních zařízení. Všechny novinky má pohánět počítač Edison, který má velikost SD karty.

„Jedním z důvodů, proč zařízení kategorie wearables stále nejsou příliš populární, je fakt, že musí být většinou párována s jiným zařízením,“ uvedl Krzanich. „Tyto produkty často neintegrují všechny potřebné součásti a musíte tak s sebou nosit další zařízení.“ Například nově představená špuntová sluchátka určená pro běžce problém částečně řeší. Disponují vestavěným senzorem, který měří tep sportovce, tudíž není nutné nosit hodinky nebo hrudní pás. Přesto je však stále nutný zdroj energie (a hudby), tudíž se uživatel bez přehrávače neobejde.

Podobně jsou nové hodinky od Intelu vybaveny komunikačním modulem, tudíž je není nutné párovat se smartphonem. Podporují funkci „geo fencing“, díky níž lze sledovat pozici zařízení a případně vyvolat určitou akci, pokud opustí vytyčenou oblast. Jednu z možných aplikací (znějících poměrně děsivě) by dle Krzanicha mohli ocenit rodiče, již by měli možnost sledovat své ratolesti například při cestě do školy.

Přímo na pódiu pak Krzanich ukázal senzor připnutelný k dětským dupačkám a sledujícím teplotu, puls a dýchání nemluvněte. Aby toho nebylo málo, čip bezdrátově komunikuje s přijímačem, který stav reportuje rodičům.

Počítač Edison nese SoC procesor Quark založený na 22nm technologii a komunikuje skrze Wi-Fi a Bluetooth. Pro vývojáře by měl být dostupný v polovině roku, Intel dokonce spustil soutěž Make it wearable, kde ponouká účastníky k návrhu inovativního konceptu wearables zařízení integrující právě počítač Edison.

 

Zdroj: IDG News Service, Makeit.intel.com/

Našli jste v článku chybu?