Hlavní navigace

Intel má problém: prý uplácel a čelí masivní žalobě

7. 11. 2009

Sdílet

Intel má problém: prý uplácel a čelí masivní žalobě

 

Společnost Intel čelí závažnému problému. Americké soudy by se již brzy měly zabývat vzneseným podezřením, že se výrobce procesorů snažil nelegálně ovlivňovat trh. Podnět k prošetření podal americký generální prokurátor. Intel je tak obviněn z porušování antimonopolních zákonů, jejichž dodržování se ve Spojených státech amerických obzvlášť hlídá. Tato země se totiž podle mnohých ekonomů pyšní jedním z nejsvobodnějších trhů na světě.

IntelA právě o jeho zmanipulování se Intel měl systematicky pokoušel - prý mu to dokonce vycházelo. Politikou úplatků a nátlaku měl podle obžaloby nutit výrobce počítačů, aby používali jeho komponenty na úkor konkurence. Tím poškodil nejen ji, ale také zákazníky, kteří nemohli těžit z otevřené hospodářské soutěže a z ní vyplývajících nižších cen. Že nešlo jen o pochybení jednotlivců, ale v podstatě oficiální politiku firmy, mají dokládat sumy, které byly vyloženy za účelem získání exkluzivních kontraktů. Jednalo se o stovky milionů dolarů ročně. Toto jednání zřejmě poškodilo především společnost AMD.

Intel se musí oprávněně bát rozsudku na americké půdě, jelikož na té evropské v obdobném případu už prohrál, byť se následně odvolal. Zatím ale platí, že by měl zaplatit rekordní pokutu ve výši 1,06 miliardy euro. Pokuta v USA může být i vyšší.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).