Hlavní navigace

Intel chce investovat miliardy dolarů do továrny v Irsku

Sdílet

Pavel Kreuziger 11. 2. 2019

Společnost s tím chce bojovat i rozšířením již dříve naplánované továrny o ploše 90 tisíc metrů čtverečných v irském Kildaru o dalších 110 tisíc metrů s rozpočtem osm miliard dolarů. Stavba bude trvat čtyři roky a bude vyžadovat 3 000 stavebníků. Následně pak zaměstná 1 600 lidí.

Nová továrna je doplňkem dosavadního kampusu Leixlip, který v současné době zaměstnává 4 500 lidí. Většina nové stavby bude zaměřená na novou výrobu, ale podstatná část má za účel zvýšení efektivity dosavadní výrobní linky.

Kromě několika gigantických budov zde bude stát i osm obrovských rezervoárů na vodu, tyčících se do výšky 63 metrů, 50metrové věže, záložní generátory a továrny na zpracovávání odpadní vody. Očekává se, že výroba spotřebuje 37 milionů litrů vody denně.

Intel chce podle svých slov pomoci i místní komunitě, takže předložil plány na rozšíření cest a výstavbu nové infrastruktury – autobusových linek, cyklostezek a parkovacích míst pro nové zaměstnance. Kromě toho v kampusu zasadí 6 tisíc stromů a 12 tisíc keřů.

Půjde o doposud největší soukromou investici v historii Irska, i když existují pochybnosti o tom, že ji Intel dotáhne do konce. Anonymní člen rady, která má na starosti schvalování plánů společnosti, se nechal slyšet, že podobné příklady už tu byly. Velkou expanzi v zemi plánoval například Apple, který se na poslední chvíli stáhl. Situace Intelu je ovšem jiná. Expanzi totiž zoufale potřebuje.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?